Celebrity ohlásily pauzu od instagramu na protest proti Facebooku

foto Ilustrační foto - Americká celebrita Kim Kardashianová na snímku z loňského roku.

Washington - Některé americké a britské celebrity se chystaly na celý dnešní den odmlčet na platformách provozovaných společností Facebook, aby tak upozornily na problémy sociálních sítí s nenávistnými projevy a dezinformacemi. K iniciativě se připojila například Kim Kardashianová Westová, která má na instagramu 188 milionů fanoušků. V úterý na twitteru vzkázala, že platformy umožňují šíření nebezpečného obsahu, který podle ní ohrožuje fungování demokracie.

Nová kampaň je pokračováním projektu Stop Hate for Profit (Zastavme zisky z nenávisti), za kterou stojí více organizací včetně Ligy proti hanobení (ADL) či asociace NAACP bojující za práva nebělošského obyvatelstva USA. V létě iniciativu podpořily stovky firem, když na měsíc Facebooku přestaly zadávat reklamy.

K denní odmlce od přidávání příspěvků vyzval na začátku týdne britský komik Sacha Baron Cohen, který už delší dobu volá po tvrdším postupu sociálních médií proti škodlivému obsahu. "Tuto středu 16. září zmrazím svůj instagram, abych Markovi (Zuckerbergovi, šéfovi Facebooku - pozn. ČTK) vzkázal, ať zastaví zisky z nenávisti. Kdo se přidá?" napsal Cohen.

Kromě Kardashianové Westové na výzvu zareagovali herci Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrenceová nebo Mark Ruffalo, zpěvačka Katy Perry či britská modelka Naomi Campbellová. Reportérka agentury Bloomberg ovšem na twitteru podotkla, že Campbellová i po ohlášení bojkotu na svůj instagramový účet přidávala další příspěvky.

Kardashianová Westová, jejíž instagramový profil je jedním z nejsledovanějších na této platformě vlastněné Facebookem, oznámila pozastavení aktivity i na facebookovém účtu. "Miluju fakt, že s vámi skrze instagram a facebook můžu být v přímém spojení, ale nemůžu nečinně přihlížet a mlčet, zatímco tyhle platformy umožňují šíření nenávisti, propagandy a dezinformací... Dezinformace sdílené v sociálních médiích mají vážný dopad na naše volby a podkopávají naši demokracii," napsala.

Facebook na novou vlnu kritiky bezprostředně nereagoval. Představitelé společnosti letos uznávají, že jejich tažení proti projevům nenávisti či volebním dezinformacím má stále rezervy, zároveň ale uvádějí, že v těchto oblastech v posledních letech firma učinila pokrok. Ve druhém čtvrtletí podle nedávné zprávy stejnojmenná platforma zakročila proti 22,5 milionu příspěvkům v souvislosti s porušováním pravidel o šíření nenávisti.

V červenci publikované závěry auditu, který mapoval přístup největší sociální sítě světa k dezinformacím a nenávistným příspěvkům, uznávají "významný pokrok v některých oblastech", zdůrazňují však potřebu dalších kroků. Zjištění podle autorů vyvolávají legitimní otázky ohledně míry odhodlání v boji proti nenávisti a diskriminaci na platformě a ohledně její snahy prosazovat občanské svobody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď