Čechy čeká v Polsku bez testu či dvojího očkování karanténa

foto Hraniční přechod České republiky s Polskem, 15. června 2020 v Krnově.

Varšava - Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou očkováni dvěma dávkami vakcíny proti nemoci covid-19. Podle polských médií o tom dnes informoval polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski na tiskové konferenci, na níž oznámil zpřísnění restrikcí kvůli třetí vlně šíření koronaviru v Polsku.

"Každý test - ať antigenní či PCR - je platný," odpověděl ministr podle televize TVN 24 na otázku, jaký test bude vyžadovaný při překračování jižní hranice Polska. Ministr přitom hovořil o "osobách překračujících hranici" a také o "lidech vracejících se z Čech a Slovenska". Už dříve v tomto týdnu Varšava oznámila, že vakcinaci proti covidu-19 uznává pouze v případě látek schválených Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Nová zostření, platná od soboty, si vynutil prudký nárůst nových případů nákazy koronavirem v Polsku. "Máme před sebou dobu, kdy se bude rozvíjet třetí vlna pandemie," řekl Niedzielski podle listu Gazeta Wyborzca.

"Bohužel, situace nevypadá dobře. Nové restrikce budou platit od soboty. Možná ještě dříve. Není na co čekat," přesvědčoval ministr již v ranním rozhlasovém rozhovoru.

Nově bude v Polsku zakázáno namísto roušek či respirátorů používat plastové štíty, kukly, šátky, šály či jiné náhražky. Další restrikce se dotknou oblasti u Viselského zálivu a u Mazurských jezer na severu Polska, kde momentálně panuje nejhorší situace. Budou tam muset zavřít hotely a nákupní střediska, kina, divadla, muzea, galerie, bazény či tenisové kurty. I žáci prvních třech tříd se budou moci učit jen dálkově. Úřady uvažují o přesunutí maturit.

Stejná opatření čekají i další regiony, pokud se v nich bude rychle šířit nákaza, dodala Gazeta Wyborcza.

Informace o vstupu do Polska na svých stránkách průběžně aktualizuje české velvyslanectví ve Varšavě. To "v dohledné době" očekává publikaci příslušného nařízení polské vlády, které bude obsahovat podrobnosti o rozsahu opatření platných při vstupu z ČR do Polska od 27. února.

Polské velvyslanectví v Praze o rozhodnutí Varšavy informovalo odkazem na twitter kanceláře předsedy polské vlády, která stručně oznámila, že od 27. února bude platit "karanténa po příjezdu z Čech a Slovenska. S výjimkou osob naočkovaných dvěma dávkami vakcíny či s negativním výsledkem testu". Pod oznámením přibývá dotazů, zda to platí i pro "přeshraniční pracovníky", jichž je podle polského tisku několik desítek tisíc, a pro profesionální řidiče.

Niedzielski již v pondělí podle listu Gazeta Wyborcza varoval, že o víkendu budou zavedena nová omezení na jižní hranici země. Nově se bude negativní test na covid-19 vyžadovat od všech cestujících, i v soukromých autech, zatímco až dosud se požadoval pouze od cestujících ve veřejné dopravě, tedy v autobusech a vlacích. "Buď si uděláte test 48 hodin před návratem, anebo budete muset počítat s karanténou," řekl Niedzielski.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že během uplynulého dne přibylo více než 12.000 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie se nakazilo téměř 1,7 milionu z přibližně 38 milionů obyvatel Polska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď