Čech přečkal noc v Tatrách, pátrali po něm záchranáři i letka

foto Ilustrační foto - Tatry

Bratislava - Dvě desítky záchranářů i letka slovenského ministerstva vnitra se od pondělního večera zapojily na Slovensku do pátraní po 72letém českém turistovi, kterého pohřešoval jeho kamarád. Vyčerpaného turistu, jenž přečkal noc v přírodě, dnes našli členové horské záchranné služby (HZS), která informovala, že muž neutrpěl žádné zranění.

Horskou službu požádal o pomoc turistův přítel v pondělí večer poté, co se mu s kolegou nepodařilo spojit. Čech, který se vydal na túru po hřebeni Nízkých Tater s plánovaným návratem do údolí, měl patrně vybitý mobilní telefon. Z tohoto důvodu se podle HZS nepodařilo telefon lokalizovat.

V noci na dnešek vyrazilo do terénu sedm záchranářů se služebními psy. Do rána sice prozkoumali všechny sestupové trasy z jednoho z vrcholů v pohoří, turistu se jim ale najít nepodařilo.

Dnes časně ráno pokračovalo v hledání 17 záchranářů a letka ministerstva vnitra. Značně vyčerpaného turistu našli záchranáři na značené stezce nedaleko vesnice Liptovský Ján. Členové horské služby muže snesli do údolí a následně odvezli do zařízení, kde byl ubytován.

Podle HZS turista se během túry vyčerpal a zdržel při přechodu polomu a míst s vysokou kosodřevinou. Vzhledem k tomu, že neměl svítilnu, v nočních hodinách sestoupil do neschůdného terénu, kde přečkal noc. Ráno pak začal pomalu pokračovat dál po značené stezce, byť jeho přesun byl vzhledem k předchozí celodenní túře a noci strávené při nízké teplotě značně komplikovaný. HZS turistovo rozhodnutí postupovat v pochodu označila za správné, muž tím urychlil svou záchranu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď