Cebu – Magellanova poslední bitva

foto Čínská architektura, Cebu

Stát Filipíny se dělí do tří geografický oblastí : Luzon a Mindanao s centry na velkých stejnojmenných ostrovech a souostroví Visayas. Zhruba uprostřed posledně jmenovaného regionu se rozkládá od severu k jihu protáhlý ostrov Cebu, jehož metropole Cebu City je po Manile druhým největším městem státu a správním, kulturním a obchodním centrem pro celou oblast. Pro svůj jedinečný šarm a neopakovatelnou atmosféru je s pýchou nazýváno “Královna jižních měst”.

Čínská architektura, Cebu

Ferdinand Magellan, Portugalec ve službách španělské koruny podnikl na počátku šestnáctého století, jako první cestu, při které se podařilo obeplout celý svět. Po proplutí úžiny mezi Jihoamerickým kontinentem a Ohňovou zemí (dnešní Magellanův průliv) a strastiplné cestě napříč Pacifickým oceánem přistál na neobydleném ostrůvku Honomon a ihned poté prohlásil veškeré souostroví za majetek španělského království. Zanedlouho nato spouští jeho lodě kotvy u břehů dnešního Cebu City. Nikdo z posádky, ani sám její zkušený velitel však neočekával, jak fatální následky pro celou výpravu bude mít zdejší mise.

Magellanův kříž, Cebu

Zpočátku vše probíhalo v zaběhnutých kolejích. Evropané byli pro svůj vzhled a mocné zbraně považováni za ztělesněná božstva a místní obyvatelstvo se k nim podle toho chovalo. Král Cebu Humabon přijal s velkým respektem neobvyklé hosty a zahrnoval je všemožnými poctami. Zmínil se však o jednom problému, který jak doufal, by mu mohli jeho noví přátelé pomoci vyřešit. Měl velice nepříjemného souseda na přilehlém ostrůvku Mactan, jehož vládce odmítá uznávat jeho moc a svou agresivitou značně ztrpčuje život jeho poddaných i jeho samého.

Magellan v tom viděl jen další jasnou příležitost k předvedení síly a nepřemožitelnosti španělských vojáků a proto vybral ze svých mužů, ty nejkrvežíznivější, v počtu však pouhých čtyřiceti devíti ozbrojenců. Nikdo však nepochyboval o snadném vítězství. Píše se 27. duben roku 1521 a Španělé se spolu s tisícem vojáků z Cebu přeplavují na Mactan. Zde je očekává obávaný náčelník Lapu-Lapu v čele své armády. S tím si však Magellan hlavu lámat nehodlá. Poručí svým spojencům z Cebu, aby se v klidu posadili do stínu a sledovali, jak se jeho civilizovaní lidé dovedou rychle vypořádat s každým, kdo se jim odváží postavit na odpor.

Basilica Minore del Santo Niňo, Cebu

V nastalé bitvě zpočátku vše probíhalo podle předpokládaného scénáře. Mactanští nebyli schopní čelit síle španělských zbraní a vypadalo to na skutečný masakr. Ovšem jen do chvíle, kdy si všimli, že jejich podivní protivníci nejsou zranitelní pouze na obrněném těle, hlavách pod helmicemi a na krytých rukou. Nohy jsou však nechráněné. Pod vedením svého svého statečného velitele pomalu přecházejí do nelítostného protiútoku a zatlačují nepřítele až do mořského příboje. Magellan se snaží v této osudové chvíli krýt ústup svých vojáků a nastalé panice, po kolena ve vodě, čelí lavině válečníků. V tu chvíli je zasažen oštěpem a padá. Spolubojovníkům se daří jej na poslední chvíli vytáhnout do člunu, ale na lodi potom podléhá utrženým zraněním. Svou pouť zde takto končí jeden z největších objevitelů historie.

Pevnost San Pedro, Cebu

Na památku Magellanova přistání je poblíž radnice Cebu City vztyčen kříž, replika toho, který zde sám velký admirál zabodl ve jménu Španělska a celého křesťanstva. Od roku 1841 je kryt rotundovitým přístřeškem, jejíž stěny zdobí malby připomínající tuto historickou událost.

V době svého pobytu na Cebu věnoval Magellan místní královně, manželce již zmíněného Humabona, sochu malého Ježíše, za odměnu za to , že přijala katolickou víru a nechala se pokřtít jménem Juana. Během kolonizace probíhající v následujících desetiletích byla tato soška znovu objevena a stala se předmětem uctívání. Dnes zdobí oltář největšího kostela v Cebu, Basilica Minore del Santo Niňo. Poutníci přijíždí i ze vzdálených koutů Filipín v touze poklonit se malému Ježíškovi a pomodlit se v jeho katedrále.

Prodavač kytar, Cebu

Poblíž katedrály vidíme stánky s kytarami. Cebu je známé výrobou kvalitních strunných nástrojů. Ty co vidíme jsou sice pěkné na pohled, barevné a levné, ale pokud chcete koupit opravdovou koncertní kytaru, je nutno nakupovat jinde a taky za jinou cenu.

Dalším cílem je budhistický chrám zvaný Taoist Temple. Za ním se však musí do kopcovité čtvrti nesoucí hrdý název Beverly Hills. Bydlí zde jen ti nejmovitější. Čínská menšina je na Cebu a celkově na Filipínách velmi vlivná a zámožná, díky vrozenému obchodnímu talentu. Proto není divu, že většina majitelů místních luxusních vil je právě čínského původu. Chrám je velmi malebný a bohatě dekorovaný. Obklopen je pečlivě udržovanými zahradami. Je odtud nezapomenutelný výhled na celou čtvrť.

Povinností je návštěva pevnosti San Pedro. Postavena byla roku 1565 na obranu proti pirátským nájezdům. Dnes je to pohodové místo s parkem pro odpočinek a relaxaci.

Mezinárodní letiště má Cebu City právě na ostrově Mactan a jmenuje se -jak jinak než : Lapu-Lapu. Odtud odlétáme zpět, směr Manila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -10°C

Celá předpověď