CDU/CSU, FDP a Zelení jednali poprvé společně o vládě

foto Německá kancléřka Angela Merkelová a bavorský premiér Horst Seehofer.

Berlín - K prvnímu společnému jednání o nové německé vládě se v Berlíně sešli představitelé konzervativní unie CDU/CSU, Svobodné demokratické strany (FDP) a Zelených. Dnešního předběžného rozhovoru se zúčastnilo na 50 politiků a trval zhruba pět hodin. Celé sondovací rozhovory se protáhnou na několik týdnů.

Trojice politických uskupení se v týdnu setkala na několika bilaterálních jednáních, dnes zasedala poprvé společně. "Dá se říci, že teď začínáme," poznamenala před jednáním kancléřka Angela Merkelová (CDU). Diskuse, kterou vedla právě šéfka německé vlády, byla podle účastníků otevřená, konstruktivní a soustředěná.

Předběžné rozhovory, které si strany zatím naplánovaly do 2. listopadu, podle Merkelové ukážou, zda je možné sblížit odlišné názory jednotlivých stran tak, aby se dalo přistoupit k samotným koaličním jednáním. Ta už by se zabývala konkrétní podobou koaliční smlouvy. Zatím je podle kancléřky u všech potenciálních partnerů vidět připravenost hledat řešení.

Otevřený přístup k rozhovorům dala dnes najevo také volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová, podle níž nová vláda musí bojovat proti klimatickým změnám a dětské chudobě. Výsledek jednání má ale zatím za nejistý. Šéf liberální FDP Christian Lindner čtveřici stran přirovnal k čtyřlístku, který by mohl Německu přinést štěstí. Zároveň ale poukázal na to, jak jsou v přírodě takové čtyřlístky vzácné.

Vznik nezvyklé koalice, která na spolkové úrovni ještě nikdy nevládla, mohou zkomplikovat především programové neshody mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé, například v otázkách uprchlické, energetické nebo evropské politiky. Aby se je podařilo překonat, stanovily si strany 12 tematických oblastí, o nichž chtějí postupně diskutovat. Jsou mezi nimi například finance, hospodářství, Evropa, klima a životní prostředí, migrace a integrace, vzdělávání, práce a sociální otázky, rodina, zemědělství nebo vnitřní politika.

Merkelová dnes poznamenala, že by se vyjednávání mělo orientovat i podle očekávání Němců. Aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že lidé za nejnaléhavější úkoly pro novou vládu považují spravedlivé platy a daně (24 procent), zlepšení systému v pečovatelské oblasti (22 procent), ustavení jasných pravidel přistěhovalectví (18 procent) a boj proti kriminalitě a terorismu (14 procent).

Politici i pozorovatelé očekávají, že nová vláda nevznikne dřív než kolem Vánoc. Pokud by se ji nepodařilo sestavit, hrozily by zemi předčasné volby. Tomu se ale všechny strany jednající o koalici chtějí vyhnout.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď