ČD začnou letos ve zkušebním provozu využívat nové motorové vlaky RegioFox

foto České dráhy začnou ve druhé polovině roku 2023 využívat ve zkušebním provozu nové motorové vlaky nazvané RegioFox.

Praha/Velim (Kolínsko) - České dráhy začnou ve druhé polovině letošního roku využívat ve zkušebním provozu nové motorové vlaky nazvané RegioFox. Od polského výrobce Pesa Bydgoszcz jich dopravce objednal 76. Souprava má 115 míst k sezení, zabezpečovací systém ETCS a může jet rychlostí až 120 kilometrů za hodinu. První regiofoxy začnou jezdit v Praze, středních Čechách a Jihočeském kraji. ČTK o tom informoval mluvčí ČD Lukáš Kubát. Vlak testují ČD na zkušebním okruhu ve Velimi na Kolínsku.

Fotogalerie

Vlaky RegioFox budou poháněné motory Rolls-Royce, které kromě klasické nafty umí jezdit i na biopalivo HVO. Soupravy mají bezbariérový přístup, topení, klimatizaci, wi-fi, vakuové WC s přebalovacím pultem nebo moderní audiovizuální informační systém s LCD monitory. Vejde se do nich také osm kol, tři kočárky a dva invalidní vozíky. "Jsou vybaveny také sčítacím systémem cestujících, který nám a objednatelům dopravy poskytne lepší přehled o vytížení jednotlivých spojů," uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

ČD nyní vlak testují na zkušebním okruhu ve Velimi. "V plném proudu jsou zkoušky a následovat bude schvalování u Drážního úřadu," uvedl dopravce. Po Praze a středních a jižních Čechách by další regiofoxy měly zamířit do Pardubického, Královéhradeckého, Plzeňského kraje a na Vysočinu. Na tratích nahradí starší vozidla řad 814, 842, 843, případně soupravy s lokomotivou 754 a vozy Bdt.

"Liška je mazané a chytré zvíře a já jsem rád, že RegioFox cestujícím nabídne mnoho chytrých řešení a maximální komfort. Nový název vybrali v anketě na sociálních sítích naši cestující," sdělil generální ředitel ČD Michal Krapinec. Cestující na regionálních tratích v Česku již ČD vozí například v soupravách RegioPanter, RegioShark, RegioSpider či CityElefant.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď