ČD nekoupí Leo Express, bylo by to nevýhodné

foto Modernizovaná vlaková jednotka Alstom dopravce Leo Express (na snímku z 6. listopadu 2019).

Praha - České dráhy konkurenčního soukromého dopravce Leo Express nekoupí, jejich společné jednání skončilo nezdarem. Vedení státního dopravce možnost akvizici zavrhlo, byla nevýhodná. Informoval o tom dnes server Lidovky.cz, kterému to potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Oba podniky o koupi jednaly bez výsledku už v minulosti.

Manažeři Českých drah a Leo Expressu jednali o možné koupi ze strany státního dopravce od března. "Leo Express přišel za ČD s tím, že má problém, chtěl jednat o případné akvizici. Dospělo se ale k tomu, že to nedává smysl," uvedl Havlíček.

České dráhy prověřovaly ekonomickou situaci soukromé společnosti prostřednictvím procesu due diligence, který se používá při jednáních o koupi nebo prodeji firmy. Podle serveru z něj vyplynulo, že by se nákup Leo Expressu drahám nevyplatil. Jedním z důvodů byla například skutečnost, že soukromý dopravce své vlaky nevlastní, ale má jen pouze pronajaté na leasing od banky.

"České dráhy se jako obchodní firma zajímaly o to, zda by případná koupě Leo Expressu byla pro rozvoj jejich byznysu přínosná a výhodná. V této věci proběhly standardní procesy a obchodní jednání a své rozhodnutí ČD oficiálně oznámí příští týden," řekl mluvčí drah Radek Joklík.

Dráhy o koupi Leo Expressu jednaly už na podzim 2018, kdy jim soukromá společnost za tři čtvrtě miliardy korun nabídl své vlaky. Z transakce však sešlo.

Leo Express vstoupil na českou železnici v roce 2012 a postupně rozšiřuje svůj provoz na železnici, působí v dálkové i regionální dopravě a také na slovenském, polském a německém trhu. Vedle vlaků provozuje společnost i autobusovou dopravu. Dopravní skupina, která patři podnikateli Leoši Novotnému, loni zaznamenala zisk 150 milionů korun a obrat 1,1 miliardy korun. V minulosti ovšem byla firma dlouhodobě ztrátová, což bylo zapříčiněno hlavně platbami za soupravy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď