Částečně se otevírají hranice mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem

foto Slovenská policie kontrolovala 27. května 2020 na hraničním přechodu Střelná - Lysá pod Makytou na Vsetínsku řidiče a cestující. Češi a Slováci mohou od 26. května 2020 mezi oběma státy cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí do své země do 48 hodin.

Praha - Provoz na hranici se Slovenskem se na hraničním přechodu D2 Břeclav - Brodské po uvolnění opatření zavedeným kvůli koronavirové krizi zvýšil. ČTK to dnes na místě potvrdili sloužící čeští policisté. Někteří lidé ale byli zklamaní, protože na sousedním přechodu Lanžhot - Brodské zůstaly na slovenské straně betonové zábrany. Vozy se tak musely otočit a projet přes jiný přechod. Obyvatelé obou států mohou ode dneška cestovat mezi nimi bez testů na covid-19 a bez karantény, vrátí-li se do 48 hodin.

Fotogalerie

Dálnice D2 je u hraničního přechodu stále uzavřená, tam i zpět se jezdí odstavnými parkovišti, kde jsou kontroly. Na české straně namátkové, na slovenské je třeba při vjezdu vyplnit formulář, který se předloží při výjezdu. Má dokládat, že dotyčný v republice nebyl déle než 48 hodin. Při vjezdu do ČR policie svádí kamiony jednou cestou, osobní dopravu jinou. "Kamionů jezdí zhruba stejně, přibylo ale osobních vozů," řekl jeden z policistů.

Pan Oto jel s manželkou do Břeclavi navštívit příbuzné. "Využili jsme uvolnění, abychom se s příbuznými po dvou měsících viděli, ale u Lanžhota je to pořád zavřené, tak jsme museli přes dálnici," řekl. Bariéru na slovenské straně mostu na přechodu Lanžhot - Brodské nikdo nestřežil, přejít se tam však nikdo neodvážil. Jen zhruba za půl hodiny kolem 9:00 přijelo k přechodu ze slovenské strany postupně asi deset vozů, které se musely otáčet, z české strany asi dva. Řidiči, zejména slovenští, si nebrali servítky. "Jedu vyzvednout kamarády do Břeclavi, pojedeme do Bratislavy. Myslel jsem, že to tady bude otevřené, takhle budu muset po dálnici," řekl řidič Pavel.

Zklamaní byli i lidé ze slovenského Brodského, kteří chtěli přijet do Lanžhota na kole, třeba za nákupy. "Dřív jsme běžně chodili do Lanžhota nakupovat, takhle jsme úplně odstřižení. Mám tam doktorku, dcera z Hustopečí mi léky musela přivézt tady na hranici. Myslel jsem, že už si tam dneska dojedu sám," řekl sedmasedmdesátiletý Vladimír.

Dvaasedmdesátiletý Ferdinand také z Brodského se zase těšil, že si do Lanžhota dojede koupit svůj oblíbený tabák. "U nás ho neprodávají. Tak jsem měl za to, že si tam dneska konečně zajedu a tady jsou pořád ty betony," řekl. Pro tabák mu nakonec zajel fotograf ČTK.

Plynulý provoz byl dopoledne na přechodu Hodonín - Holíč, na české straně se netvořila žádná kolona ani při výjezdu z republiky, ani při vjezdu. Sloužící policista uvedl, že kontroly by sice měly být namátkové, v podstatě ale zvládají všechny vozy. Provoz na hranici byl podle něj dopoledne zvýšený minimálně, větší nápor čeká odpoledne a o víkendu, kdy se zřejmě začne jezdit za příbuznými a za nákupy.

Řidiči projížděli ráno hranice u Střelné s minimálním zdržením

Řidiči osobních automobilů i kamionů projížděli dnes ráno a dopoledne přes hraniční přechod Střelná-Lysá pod Makytou jen s minimálním zdržením. Platilo to jak při výjezdu na Slovensko, tak při příjezdu do České republiky, zjistila na místě ČTK. Obyvatelé obou států mohou ode dneška mezi nimi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény. Musí se ale vrátit zpět do své země do 48 hodin.

Mezi dnešní 08:00 až 10:00 byl na hraničním přechodu provoz v obou směrech plynulý. "Hustší byl jen před šestou hodinou ráno, kdy lidé cestují do zaměstnání. Z české strany se udělala asi kilometrová kolona. Další nápor očekáváme ještě kolem třetí hodiny odpoledne," řekl ČTK jeden ze slovenských policistů, který se o kontroly na hranicích stará.

Pro české občany směřující na Slovensko měla policie připraveny formuláře, do nichž je nutné vypsat jméno, datum, čas a místo překročení státní hranice. Zatímco řidiči kamionů projížděli bez kontrol, osobní auta policisté odstavovali na krajnici, aby mohla jejich posádka dokumenty vyplnit a neblokovala průjezd přes hranice. Po vyplnění formulářů slovenští policisté papíry podepsali a orazítkovali. "Někteří lidé mají formuláře stažené z internetu, vše je pak rychlejší," uvedl policista.

Na hraniční přechod dnes autem přijel například pan Stanislav, který bydlí ve Střelné. Jelikož se chystá na návštěvu za příbuznými a známými na Slovensko, chtěl se policie dotázat, jaké podmínky musí pro překročení hranic splnit. "Můj soused bydlí a pracuje v Púchově, vedle našeho domu ve Střelné má chalupu. Neměl se tam teď jak dostat. Klíče od chalupy mi poslal po pekařích, abych se tam mohl podívat. Sekal jsem mu i trávu a sázel zemáky," uvedl muž.

Ze Slovenska na Moravu dnes přes hranice cestovali manželé Jan a Dana. Trvalé bydliště mají ve Zlíně, spoustu času ale tráví na chalupě na Slovensku. "Teď jsme tam byli tři měsíce. Jedeme jen na otočku do Valašských Klobouk do spořitelny. V neděli jsme chtěli ale na několik dní jet do Zlína, tak jsme se přišli zeptat, jak to udělat, abychom nemuseli do karantény," řekli ČTK po rozhovoru se slovenskými policisty manželé.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se už v pondělí na režimu cestování přes hranice domluvil se slovenským protějškem Igorem Maťovičem. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jde o mezikrok k úplnému uvolnění hraničních režimů se sousedními státy. Stejný režim jako na hranicích České republiky se Slovenskem funguje i mezi Slovenskem a Maďarskem.

Slováci mají s krátkým návratem z ČR i po uvolnění problém

Ačkoli Slovensko ode dneška zvolnilo podmínky přechodu svých hranic, Slovákům dlouhodobě pobývajícím v České republice návrat domů na 48 hodin neulehčilo. Vyplývá to ze zkušeností studentů žijících v Olomouci, kteří chtěli po několika měsících alespoň na krátkou dobu navštívit své rodiny. Ti, kteří nemají v České republice trvalé či přechodné bydliště, by totiž po návratu domů museli do čtrnáctidenní karantény. Na problém narazila například Lucia Brisudová, která již šest let žije v Olomouci. Své rodiče neviděla téměř tři měsíce.

Doktorandka přírodovědecké fakulty chtěla uvolnění podmínek pro přechod hranic využít v pátek večer. Návrat do ČR plánovala v neděli odpoledne. "Narazila jsem však na problém, že pokud nemám přechodný nebo trvalý pobyt v České republice, nemám právo tuto výjimku na 48 hodin využít. Musela bych být dva týdny v karanténě právě proto, že tady nemám přechodný nebo trvalý pobyt," řekla dnes ČTK Lucia Brisudová s tím, že informace jí potvrdili na slovenské covid lince.

Potíže s krátkodobým návratem domů měla nejen ona, ale i řada dalších jejích slovenských přátel. Týká se to především studentů, jen na Univerzitě Palackého jich studuje přes 2000. "Můžeme se vrátit pouze tehdy, pokud bychom byli dva týdny v karanténě. Po návratu bych se zase nemohla vrátit natrvalo do České republiky, ale jen na dva dny," doplnila. Paradoxem je, že pokud by na Slovensko jela se svým českým přítelem, on by po vyplnění formalit mohl bez potíží za hranicemi 48 hodin pobýt a neměl by problém ani po návratu. "Já na to zatím právo nemám," podotkla.

Doktorandka žije v České republice šest let. Dosud si přechodný pobyt nezařizovala, nebylo to totiž žádnou překážkou i vzhledem k členství obou zemí v Evropské unii. Podle ministerstva vnitra potvrzení o přechodném pobytu není podmínkou pobytu občana EU na území ČR, je proto ponecháno na jeho vůli, zda o vydání tohoto potvrzení požádá, či nikoliv.

Lucia Brisudová žije v bytě s nájemní smlouvou, v Olomouci platí například i komunální odpad. Východiskem z této situace je podle ní počkat na úplné uvolnění přechodu hranic nebo si vyřešit přechodný pobyt. "Začala jsem ho řešit až v této kritické situaci, ale zatím se mi nepodařilo všechno vyřídit. Bude pro mě zřejmě rychlejší počkat na otevření hranic pro všechny," doplnila s tím, že systém není doladěný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď