Část zámku Peruc se po letech otevřela veřejnosti

foto Hlavní schodiště zámku Peruc na Lounsku, jehož část se 1. července 2020 po pětileté rekonstrukci a více než 30 letech otevřela veřejnosti.

Peruc (Lounsko) - Část rokokového zámku Peruc na Lounsku se dnes po více než 30 letech otevřela veřejnosti. Před pěti lety, kdy nemovitost koupila Dominika Matušová, začala po dekádách chátrání rozsáhlá obnova. Za projektem stojí přítel nové majitelky Pavel Ondráček, majitel zámku a středověké krčmy Dětenice. Rekonstrukce podle něj vyšla na desítky milionů korun a stále pokračuje, řekl dnes novinářům.

Fotogalerie

Dokončené je severní křídlo a část západního. "Musíme si uvědomit, že to byla barabizna a z barabizny jsme udělali podle mého názoru nádherný rokokový zámek," řekl dnes ČTK Ondráček s tím, že na turisty čeká kromě prohlídky občerstvení v zámeckém parku. "Na co jsme tady opravdu hrdí, tak je rokokové schodiště od Ignáce Platzera, které patří k nejkrásnějším schodištím na celém světě," láká turisty.

Ve zrekonstruovaných prostorách jsou zapůjčená díla od světoznámých umělců z 16. až 18. století. Na zámku jsou vystavená některá zrestaurovaná kachlová kamna z 18. století, podle Ondráčka byla zdevastovaná, proto jsou složená z jednotlivých střepů.

Do majetku obce přešla od státu stavba i s parkem a úřednickým domkem v roce 1994. Náklady na údržbu byly však vysoké a městys zámek v roce 2007 prodal Britům. Ti se však o památku příliš nestarali, v havarijním stavu nakonec byla i síň Emila Filly, která se v zámku nachází.

O koupi zámku uvažoval Ústecký kraj, který zřizuje lounskou galerii, pod niž síň patří. Zastupitelé ale tehdy záměr neschválili. Náklady na opravy odhadli odborníci na 130 milionů korun, další peníze by stál provoz. Realitní kancelář pak zámek s užitnou plochou 3000 metrů čtverečních a 55 místnostmi prodávala za 21 milionů korun.

Právě kvůli síni slavného kubistického malíře se majitelka s krajem soudí. Kraj se totiž domáhá svého práva k užívání Fillovy pozůstalosti. V prostorech, kde kubistický malíř pobýval, mají být podle darovací smlouvy z 50. let minulého století jeho obrazy umístěny. Majitelka zámku v Peruci se zavázala, že po rekonstrukci budovy předá prostory zpět do 30. června 2018, což se ale nestalo.

Ondráček uvedl, že chce, aby síň v zámku byla. "Myslím si, že na Peruc patří," řekl. "Náš zájem je, aby tady Filla byl, ale aby Filla tady byl tak, aby to pro veřejnost bylo zajímavé," řekl Ondráček. Jeho představa je, aby byla síň součástí prohlídkového okruhu. Vzhledem ke stavu síně, která byla podle Ondráčka v dezolátním stavu, se rekonstrukce prodloužila. Zatím není jasné, kdy bude u konce, dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď