Část arabských zemí chce, aby USA zrušily rozhodnutí o Jeruzalému

foto Žena míjí v Jeruzalémě plakát oceňující rozhodnutí amerického prezidenda Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Rijád - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se domnívá, že USA v rozhodnutí o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele budou následovat další země. Izraelská armáda se ale připravuje na novou vlnu násilností a posiluje své jednotky na Západním břehu Jordánu. V palestinských městech se dnes konaly bouřlivé demonstrace, při kterých bylo zraněno 17 lidí. Hnutí Hamás vyzvalo k třetímu protiizraelskému povstání - intifádě - a některé arabské státy chtějí, aby americká administrativa středeční rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zrušila.

Netanjahu řekl, že Trump "se navždy zapsal do dějin" Jeruzaléma. Izrael je podle svého premiéra v kontaktu se státy, které chtějí USA následovat. Izraelská armáda ale posílá na Západní břeh Jordánu posily, které mají čelit protestům. Netanjahu z bezpečnostních důvodů zrušil svůj dnešní program na severu Izraele.

Palestinci protestovali v Pásmu Gazy, na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě. Protesty se konaly také v Pákistánu. V Amsterodamu zatkli muže, který s palestinskou vlajkou a voláním Bůh je veliký rozbil okna židovského podniku. V palestinských městech se pálily fotografie Trumpa a Netanjahua a také vlajky USA a Izraele. Na dnešek byla vyhlášena generální stávka a na pátek svolány masové protesty. Palestinští zdravotníci oznámili, že izraelští vojáci při zásazích zranili 17 lidí, jeden byl zasažen ostrou palbou, další zranily gumové projektily.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja řekl, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo považovat za vyhlášení války Palestincům. Pátek by měl být podle něj zahájením intifády za osvobození Jeruzaléma a Západního břehu. Výzvu k intifádě podpořil vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Při minulých dvou intifádách přišlo o život na 6000 lidí. Somálská radikální skupina Šabáb vyzvala muslimy, aby se chopili zbraní na obranu jeruzalémské mešity Al-Aksá.

Protesty přicházejí především z muslimského světa. Saúdská Arábie stejně jako Irák chce, aby Spojené státy Trumpovo rozhodnutí odvolaly. Irák si předvolal amerického velvyslance a předal mu protest. Protiamerické demonstrace v Bagdádu se zúčastnily stovky lidí. Šíitská polovojenská skupina Al-Nudžabá Trumpovo rozhodnutí chápe jako legalizaci útoků na americké vojáky. USA mají v Iráku asi 5000 lidí.

Podle afghánského Tálibánu USA svým rozhodnutím odhalily "svou koloniální tvář a nepřátelství vůči islámu a rovněž vyjádřily podporu politice okupace a kolonizace muslimského území".

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Trumpa z rozviřování problémů na Blízkém východě.

Dnes má předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás jednat v Ammánu s králem Abdalláhem II. Jordánsko považuje Trumpovo rozhodnutí za právně neplatné, protože porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 1980. Rada má o situaci jednat v pátek.

Trump dal jako první z amerických prezidentů zelenou přesunu velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, i když se počítá s tím, že to bude trvat několik let. Uznal přitom Jeruzalém za hlavní město Izraele, jak to předpokládá americký zákon o Jeruzalému z roku 1995. Dosavadní američtí prezidenti v této věci zachovávali neutralitu a řídili se názorem, že o statusu města se má rozhodnout v rámci izraelsko-palestinských jednáních.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson svého prezidenta hájil a řekl, že Trump pouze uznal to, co už existuje. USA podle šéfa diplomacie budou nadále podporovat mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu a vznik palestinského státu. Na konečném statusu Jeruzaléma se musejí dohodnout Izrael a Palestinci, uvedl Tillerson.

Francouzský prezident Emmanuel Macron považuje Trumpův krok za jednostranné rozhodnutí, se kterým nesouhlasí. Otázku Jeruzaléma považuje za téma mezinárodní bezpečnosti.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že by měl být Jeruzalém hlavním městem Izraele i Palestiny. Britský ministr zahraničí Boris Johnson se domnívá, že by měl Trump říci, jak chce řešit blízkovýchodní problémy. Rusko považuje západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a jeho velvyslanec Alexandr Šein řekl, že za určitých podmínek by tam Rusko mohlo své velvyslanectví přesunout. Kreml se obává, že Trumpovo rozhodnutí zkomplikuje situaci na Blízkém východě a rozdělí svět.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď