Část afghánské mise absolvovali vojáci kvůli covidu v rouškách

foto Vojáci 20. úkolového uskupení Armády ČR nastoupili 2. července 2020 v Pardubicích po návratu z Afghánistánu.

Pardubice - Logistická mise vojáků v Afghánistánu se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila za přísných hygienických opatření a žádný český voják se nenakazil. Novinářům to dnes řekl Peter Hatala, velitel mise, která se nedávno vrátila domů. Při slavnostním nástupu na pardubickém letišti dostali někteří vojáci ocenění.

Fotogalerie

"Na základnách se dodržují přísná hygienická pravidla. Český kontingent byl rozprostřený na mnoha základnách, ani jeden příslušník neměl žádný problém s koronavirem," řekl Hatala.

Vojáci by slavnostní nástup běžně absolvovali v Praze na Vítkově, kvůli doznívajícím koronavirovým opatřením se konal v menším počtu v Pardubicích. Vojáci byli z 20. úkolového uskupení. V Afghánistánu působili od 1. prosince do 17. června. Celkem 31 vojáků bylo z 16 útvarů Armády ČR.

Hatalův tým zabezpečoval materiální vybavení armády. Spolupracoval i s místními firmami, od nichž nakupoval zboží, které se pak vozilo na základnu v Kábulu. "Z České republiky toho vozíme co nejméně, každá tuna navíc je nesmírně drahá. Až 90 procent věcí, které potřebujeme, je pořizováno v místě nasazení," řekl Hatala.

Afghánistán je podle něj stále nebezpečná země, lidi i materiál proto armády nejčastěji přepravují letadly. Podle něj jsou v zemi stovky incidentů týdně. "Silnice jsou nebezpečné, nejčastější útok je střelbou z ručních zbraní. Nejnebezpečnější je raketový útok. Afghánci neútočí jen na koaliční vojska, ale bojují i mezi sebou," řekl Hatala. Jeho jednotka dramatické chvíle nezažila, dodal.

Ocenění dnes obdržel logistik Roman Švec, který byl na misi Afghánistánu podruhé. "Kvůli koronaviru to bylo jiné, nosili jsme roušky, dodržovali rozestupy, jídlo nám dávali do jednorázového nádobí. Situace proto byla složitější," řekl Švec. Půl rok strávil na základně a nevyjížděl z ní. Kontakt s rodinnou měl pravidelný.

"Moje přítelkyně pracuje v nemocnici, tak jsem měl z první ruky, jak to v Česku funguje. Jsem jí vděčný, že to tady beze mě zvládla," řekl Švec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď