Čaputová: Život ve svobodném státě není samozřejmostí

foto Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Bratislava/Berlín 21. srpna (zpravodajové ČTK) - Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla vykoupena nemalými oběťmi, uvedla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k výročí vojenské okupace Československa v roce 1968. Vpád vojsk Varšavské smlouvy do někdejšího společného státu Čechů a Slováků odsoudil v prohlášení také předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle premiéra Petera Pellegriniho je zmíněné výročí připomínkou hrdinství i selhání.

Čaputová si výročí 21. srpna 1968 připomenula ráno v centru slovenské metropole ještě před odletem na oficiální návštěvu Německa. V Berlíně se k okupaci vyjádřila na společné tiskové konferenci s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Volání po svobodě a demokracii bylo podle Čaputové v roce 1968 hrubě potlačeno tanky a více než 20 lety vojenské okupace. "I proto jsme dnes nesmírně citliví na to, když je svobodná vůle lidí rozhodnout se o své budoucnosti a o tom, kam budou patřit, potlačena vojenskou agresí," zdůraznila prezidentka.

Kromě prezidenta Steinmeiera se Čaputová dnes v Berlíně setkala i s kancléřkou Angelou Merkelovou. Na její dotaz ji ujistila, že vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka je nezávislé a zodpovědné a směřuje k odhalení pachatelů a jejich potrestání.

Kancléřka stejně jako prezident Steinmeier podle Čaputové "sázejí na Slovensko" a dali najevo přesvědčení, že Slovensko může "sehrát důležitou úlohu při sbližování našeho regionu se zbytkem Evropské unie".

Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Polskem tvoří visegrádskou skupinu, která má v řadě věcí rozdílné názory než vedení EU v Bruselu. Jedná se zejména o problém migrace a případné přerozdělování migrantů.

Čaputová rovněž sdělila, že se s Merkelovou shodla na tom, že je třeba setrvat na jednotné pozici ohledně dohody o odchodu Británie z EU. "Brexit je ukázkovým výsledkem populismu, kterému čelíme ve vícero zemích, a to, co určitě potřebujeme, je brexit s dohodou, a ne bez dohody," řekla slovenská prezidentka.

V Bratislavě předseda parlamentu a vládní Slovenské národní strany Danko mezitím v prohlášení k výročí událostí před 51 lety zdůraznil, že se už nikdy "nesmí dovolit, aby na území Slovenska byl jakýkoli cizí voják". "Násilný akt vojsk Varšavské smlouvy, kterým zlikvidovala obrodný proces v Česko-Slovensku, je potřeba odsoudit i dnes. Rok 1968 je pro nás Slováky stejně silný jako odchod sovětských vojsk v roce 1990," uvedl politik.

Výraz Česko-Slovensko, použitý Dankem, se začal ve slovenské politice i v médiích používat po pádu komunismu v roce 1989. Používal se ale také v období pomnichovské druhé republiky, trvající od října 1938 do března 1939, jejíž oficiální název zněl Česko-Slovenská republika nebo Česko-Slovensko.

SNS se dříve postavila proti připravované smlouvě se Spojenými státy, které slíbily poskytnout Slovensku peníze na rekonstrukci vojenských letišť. Strana to zdůvodnila možnou přítomností amerických vojáků na Slovensku.

"Výročí 21. srpna je připomínkou našeho hrdinství i selhání. Hrdinství malého národa, který do velké míry uvěřil v sílu a schopnost postavit se dopředu stanovenému geopolitickému rozdělení světa a vybudovat budoucnost podle svých vlastních představ," uvedl premiér Pellegrini, který se ve slovenské metropoli zúčastnil tradiční vzpomínky na oběti invaze.

Ministr zahraničí Miroslav Lajčák vybídl k připomínce obětí okupace Československa a toho, že demokracie nikdy není zaručena a je třeba ji chránit.

Adrian Bobok mtw mik hej

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď