Čaputová kritizovala politiky rozdělující společnost kvůli hlasům

foto Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová hovoří 10. března 2020 na Ústavním soudě v Brně na slavnostním shromáždění ke 100. výročí přijetí Ústavy Československé republiky.

Brno - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v Brně kritizovala politiky, kteří vyvolávají konflikty, aby polarizovali společnost, a získávali tak voličské hlasy. Vyzdvihla roli ústavních soudů jako ochránců liberální demokracie a nezávislé justice. Obojí zaznělo v projevu Čaputové ve sněmovním sále Ústavního soudu, kde se konalo slavnostní shromáždění ke 100. výročí československé ústavní listiny.

Fotogalerie

Současné společnosti podle Čaputové chybí sdílený základ a hodnoty. Slovenská prezidentka se vymezila vůči politikům, kteří se k sobě chovají nikoliv jako názoroví oponenti, ale jako úhlavní nepřátelé.

Je to symptom, že nemají v potřebné úctě základní zákon státu, ve kterém žijí a který z nich činí spoluobčany, uvedla Čaputová. Distancovala se od těch, kteří vyvolávají konflikty, aby polarizovali společnost, udržovali své příznivce v militantním stavu, a získávali tak hlasy. Společnost potřebuje spíše státníky, kteří budují úctu k ústavě a právnímu státu, míní Čaputová.

Historie podle Čaputové ukázala, že československá ústava z roku 1920 byla ve své době jedna z nejlepších. Umožnila Československu ve 30. letech poměrně dlouho odolávat "protidemokratické smršti". "Jsem hrdá, že byla přijata i s podporou tehdejších slovenských poslanců," řekla Čaputová.

O výjimečnosti prvorepublikové ústavy hovořil v projevu i předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský. Stala se páteří nového státního systému a pojetí veřejné moci. Zároveň jako první ústava zakotvila ústavní soud, byť měl mnohem méně kompetencí než ten současný a nakonec se ukázal jako křehká "historická hříčka", která nepřežila střet s dějinami. Podařilo se jej obnovit až po roce 1989.

"Ale poučili jsme se, moderní ústavní soudnictví stojí na více pilířích, má širší záběr, důvěru i respekt," uvedl Rychetský. Vyjádřil přání, aby se dějiny neopakovaly.

Čaputová ve svém projevu citovala českého novináře Ferdinanda Peroutku. Ústavu z roku 1920 přirovnal k nově založenému parku na dříve prázdném místě, na které je nutné dovézt stromy i trávník a čekat, jestli se kořeny uchytí. O svůj park ústavnosti se musíme zodpovědně starat, řekla Čaputová.

Děkan pražské právnické fakulty Jan Kuklík označil československou ústavní listinu za kompromis mezi českými politickými stranami, ke kterému se připojil i slovenský klub, vzdal se při tom myšlenky na autonomii. Ustoupit musel při jednání o obsahu ústavy i první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Slavnostního shromáždění se dnes zúčastnili představitelé české a slovenské justice, akademické obce i někteří politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil(ODS) věnoval ústavním soudcům sošku lva symbolizující jejich roli ochránců ústavnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď