Čaputová: Omezení pohybu v rámci Schengenu je až poslední řešení

foto Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (na snímku z 10. března 2020).

Bratislava - Omezování pohybu v rámci schengenského prostoru je až poslední řešení, řekla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po schůzce se svou maďarskou kolegyní Katalin Novákovou. Podle hlavy maďarského státu Budapešť nemá problém se zajištěním ochrany vnějších hranic Schengenu, byť podle Bratislavy je třeba v zájmu snížení počtu uprchlíků posílit ochranu maďarsko-srbské hranice. Kvůli vysokému počtu běženců Česko a Rakousko ve čtvrtek zavedly kontroly na hranicích se Slovenskem.

"Ideální je hledat řešení, která umožní volný pohyb v rámci schengenského prostoru. Z toho vyplývá předpoklad efektivní a účinné ochrany schengenských hranic. Je třeba využívat evropská řešení a plně dodržovat readmisní dohody,“ řekla Čaputová.

"Pro nás je ochrana vnějších schengenských hranic nejdůležitější. Mám pocit, že co se týče ochrany hranice, s tím nemáme problém. Otázkou je, zda je dobré, že se nelegální migranti dostanou až na maďarsko-srbské hranice," řekla Nováková.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec ve čtvrtek hovořil o potřebě posílit ochranu maďarsko-srbské hranice v zájmu snížení vlny uprchlíků, kteří pak přes Maďarsko, Slovensko a Česko míří do Německa.

Z dřívějšího vyjádření českého ministra vnitra Víta Rakušana vyplynulo, že Slovensko řádně neplní readmisní dohodu ohledně přebírání uprchlíků, kteří se do Česka dostali ze Slovenska. Slovenský policejní prezident Štefan Hamran zase uvedl, že Budapešť až na výjimky odmítla brát ze Slovenska běžence, kteří se do této středoevropské země dostali z Maďarska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď