Bývalý vůdce Albánie Berisha si stěžuje na zákaz vstupu do Británie.

foto Ilustrační foto - Bývalý albánský premiér Sali Berisha na archivním snímku.

Tirana - Bývalý albánský prezident a premiér Sali Berisha dnes oznámil, že mu Londýn zakázal vstup do Velké Británie kvůli podezření z napojení na organizovaný zločin a korupci, podobně jako loni učinily Spojené státy. Berisha všechna obvinění odmítl, opírají se podle něj jen o pomluvy, uvedla agentura Reuters.

"Nikdo jiný ve vládě tolik nebojoval proti organizovanému zločinu a nedosáhl výsledků, jak jsem měl já," prohlásil Berisha, který stál v čele státu v letech 1992 až 1997 jako první prezident po pádu komunismu a v čele vlády po dvě období v letech 2005 až 2013. Nyní je poslancem a fakticky vůdcem nejsilnější opoziční strany v zemi.

V Albánii nečelí žádnému stíhání. "Pomluvy" připsal nynějšímu socialistickému premiérovi Edimu Ramovi a americkému miliardáři Georgi Sorosovi. Zákaz, o kterém jej vyrozuměl v dopise britský ministr vnitra, se rozhodl zveřejnit sám.

Britské velvyslanectví v Tiraně zatím jen uvedlo, že Británie podnikla opatření "proti několika albánským jednotlivcům s vazbami na kriminalitu a korupci", ale nikoho nejmenovalo. Šéf americké diplomacie Antony Blinken zákaz vstupu do USA dříve vysvětloval podezřením, že se Berisha jako premiér dopustil korupčního jednání a zneužitím moci.

Boj proti korupci a organizovanému zločinu byl slabinou postkomunistické Albánie, což ovlivnilo její vývoj, poznamenala agentura AP. Připomněla, že Berisha byl prezident v době, kdy pyramidová hra, ve které mnoho Albánců přišlo o své celoživotní úspory, přivedla zemi na pokraj anarchie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď