Bývalý špion Pollard byl propuštěn, může opustit USA

foto Bývalý civilní zpravodajský analytik amerického vojenského námořnictva Jonathan Pollard, který prováděl špionáž pro Izrael, na snímku z 22. července 2016 (vlevo).

Washington - Bývalý civilní zpravodajský analytik amerického vojenského námořnictva Jonathan Pollard, který prováděl špionáž pro Izrael, v pátek dokončil výkon trestu a nyní může podle amerického ministerstva spravedlnosti opustit Spojené státy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následně oznámil, že Pollarda brzy očekává v Izraeli; přesné datum jeho příjezdu však neuvedl. Pollard byl v roce 1987 odsouzen v USA na doživotí za špionáž pro Izrael. Před pěti lety však byl podmínečně propuštěn.

Pollard po podmínečném propuštění musel nosit elektronický náramek, dodržovat zákaz vycházení a nesměl opustit Spojené státy. Americká komise pro podmínečná propuštění nyní podle agentury AP uvedla, že po pěti letech ukončila podmínky podmínečného propuštění pro Pollarda, protože nenalezla žádné důkazy, které by ji vedly k závěru, že Pollard poruší zákon.

Nyní šestašedesátiletý Pollard získal izraelské občanství a opakovaně vyjádřil přání přestěhovat se do Izraele. Tam ho část populace vnímá jako národního hrdinu, upozornila agentura AFP.

Izraelský premiér Netanjahu uvedl, že na Pollardově propuštění dlouhé roky pracoval. Šéf izraelského kabinetu v prohlášení také poděkoval svému izraelskému velvyslanci ve Washingtonu Ronu Dermerovi, který se podílel na vyjednávání s americkou vládou.

Pollard předal Izraeli tisíce tajných dokumentů. Byly mezi nimi také americké údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku a o syrských chemických zbraních. Aféra se stala jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších epizod v americko-izraelských vztazích. Pollard byl zadržen v listopadu 1985, když se neúspěšně pokusil získat azyl na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu. O jeho osvobození žádalo v minulosti Američany několik izraelských politiků, vždy ale neúspěšně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď