Bývalý šéf Trumpovy kampaně žaluje zvláštního vyšetřovatele

foto Ilustrační foto - Bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort.

Washington - Bývalý šéf volební kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort zažaloval kvůli překračování pravomocí zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňuje roli Moskvy v předloňských prezidentských volbách v USA. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Žaloba míří také na náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, který formálně na Muellerovu práci dohlíží.

Manafort v rámci ruské kauzy čelí obvinění, že před úřady zamlčel své politické angažmá na Ukrajině, kde před lety působil jako poradce bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako zahraniční agent, což neudělal. Soud Manafortovi, který se cítí nevinen, loni v říjnu uložil domácí vězení. V listopadu se dohodl na kauci, aby mohl domácí vězení opustit.

V občanskoprávní žalobě podané u soudu ve Washingtonu nyní Manafort tvrdí, že Mueller svým rozsáhlým vyšetřováním překračuje své pravomoci, proto by měl být usměrněn. Také Rosenstein, který je zároveň zástupcem nejvyššího státního žalobce, kterým je z titulu své funkce ministr spravedlnosti Jeff Sessions, podle Manaforta překročil své pravomoci, když Muellerovi dal souhlas vyšetřovat cokoli, na co během svého pátrání narazí.

Manafort se tak žalobou snaží nejen omezit Muellerovo pole působnosti, ale také to, aby soud jeho případ zastavil.

Mueller své pátrání nyní soustředí na Trumpovo okolí. Snaží se totiž zjistit, zda jeho blízcí spolupracovníci byli během prezidentské kampaně ve spojení s Moskvou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď