Bývalý šéf Severočechů se zpovídá soudu z pomluvy zastupitelky

foto Ilustrační foto - Podnikatel a zakladatel hnutí Severočeši.cz Jiří Zelenka na chodbě okresního soudu v Mostu, který 6. prosince 2017 začal projednávat jeho případ. Bývalému lídrovi hnutí Severočeši hrozí dva roky za pomluvu. Zelenka před dvěma lety obvinil z korupce zastupitelku Mostu za ANO a tehdejší náměstkyni ministra životního prostředí Bereniku Peštovou. Tak pak na Zelenku podala trestní oznámení.

Most - Mostecký okresní soud dnes začal řešit případ zakladatele hnutí Severočeši.cz a jeho bývalého předsedy Jiřího Zelenky. Donedávna vlivná postava mostecké politické scény čelí obžalobě z pomluvy náměstkyně ministra životního prostředí a mostecké zastupitelky Bereniky Peštové (ANO). Hrozí mu dva roky vězení.

Za stejný čin ho už mostecký okresní soud potrestal ve zkráceném řízení pokutou 300.000 korun. Zelenka proti sankci podal odpor, proto se případ projednává v hlavním líčení.

Zelenka předloni označil Peštovou za hlavního viníka rozpadu koalice Severočechů, ANO a KSČM na mosteckém magistrátu. ČTK tehdy řekl, že o vývoji informoval ministra Richarda Brabce (ANO). "Řekl jsem mu, Berenika Peštová uplácí zastupitele, zastav to, máš do pátku čas. Jestli ne, tak bude problém, protože to zveřejním. Tři dny předem věděl pan ministr Brabec, že Berenika Peštová uplácí. Neudělal s tím nic, naopak jim to schválil," řekl tehdy ČTK Zelenka.

Na policii se po pádu koalice obrátil Zelenka kvůli podezření z korupce. Předložil nahrávku, která zachycuje nabídky tří zastupitelů za ANO, Mostečany Mostu a komunisty, jak nabízejí například byt jednomu zastupiteli Severočechů. Tento případ ale policie odložila. Trestní oznámení na Zelenku podala Peštová, která dnes řekla, že chtěla tímto krokem očistit své jméno.

Proti zahájení soudu před začátkem jednání vznesli protest obhájci Zelenky, soud jejich argumenty neuznal a zahájil výslech Zelenky. Obžalovaný řekl, že ve spisu je mnoho polopravd a skutek není popsán tak, jak se stal. "Účelem nebylo poškodit paní Peštovou, ale zarazit to, co se tady dělo," uvedl Zelenka. "Zjistili jsme, že naši koaliční partneři vyjednávají za našimi zády a snaží se koalici rozbít," řekl. Ministru Brabcovi prý zavolal s prosbou, aby věc zastavil.

Peštová dnes u soudu řekla, že se zná se Zelenkou ještě z dob před rokem 1989. Vztahy mezi nimi se podle Peštové vyhrotily při společném působení v radě města. Bylo pro ni však prý překvapení, když Severočeši na zastupitelstvu oznámili, že opouštějí koalici kvůli špatné komunikaci.

Po zveřejnění informace o údajném korupčním jednání Peštová podle svých slov musela situaci vysvětlovat svým nadřízeným i podřízeným. "Nechápala jsem, proč útok je na mě," uvedla při dnešním líčení.

Soud vyslechl také mosteckého zastupitele Jana Schillera (ANO), který se účastnil nahrávané schůzky s Jiřím Švábem, jenž byl v roce 2015 zastupitelem za Severočechy. "S hnutím (ANO) neměla tato schůzka nic společného," uvedl Schiller. Předmětem jeho schůzek se Švábem byly podle něj rodinné záležitosti, protože žije se Švábovou sestrou.

Soud bude pokračovat 14. února výslechem Švába a případným provedením dalších důkazů.

Zelenka hnutí, které zakládal, už opustil. Po vypuknutí kauzy se vzdal i mandátu zastupitele Mostu. Severočeši, kteří byli dlouhé měsíce rozdělení na dva tábory, se v uplynulých měsících znovu spojili.

Zelenkovi blízcí podle dřívějšího zjištění ČTK založili už loni na konci roku nové hnutí Severní Čechy. Jeho předsedou je náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol, místopředsedou primátor Jan Paparega. Oba dříve kandidovali za Severočechy. Toto hnutí má sídlo v ulici Jakuba Arbesa v Mostě, dům podle katastru nemovitostí patří Svěřenskému fondu Jiřího Zelenky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď