Bývalý ruský ministr zatčen kvůli údajné miliardové defraudaci

foto Zatčení - pouta - ilustrační foto.

Moskva - Ruský soud dnes vzal do vazby bývalého ministra Michajla Abyzova, obviněného ze zpronevěry čtyř miliard rublů (asi 1,4 miliardy Kč). Soud podle listu Kommersant odmítl nabídku kauce ve výši jedné miliardy rublů. Obhajoba ohlásila, že se proti uvalení dvouměsíční vazby odvolá.

Abyzov, jenž byl členem kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva do loňského 15. května, čelí obvinění, že vytvořil zločineckou skupinu, která se podle vyšetřovátelů zmocnila miliardových sum na účtech energetických firem a převedla je na konta v cizině. V případě odsouzení mu hrozí až 20 let za mřížemi. Vinu popírá.

V zákulisí a na sociálních sítích se spekuluje, zda Abyzovo zatčení a uvěznění představuje další úder proti podnikatelům, anebo přímo útok na Medveděvův tým a celou generaci liberálů. Jiní pozorovatelé ale vidí zatčení především jako následek exministrových miliardových dluhů.

Abyzov byl znám hlavně jako dlouholetý zástupce a chráněnec Anatolije Čubajse jako šéfa elektrárenské společnosti, než v éře Dmitrije Medveděva jako prezidenta vstoupil do světa politiky. Nejprve jako prezidentův poradce a vůdce skupiny Medveděvových přívrženců. Po odchodu Medveděva z Kremlu do čela vlády jej provázel jako ministr, ale bez portfeje a bez reálných pravomocí. V nové vládě, vytvořené po loňských prezidentských volbách, se již neobjevil.

"Za celou dobu (v politice) se skoro nijak neprojevil. Reálnou váhu a vliv neměl," řekla politoložka Taťjana Stanovová ruské redakci BBC. Politolog Jevgenij Minčenko se shodl, že v předchozím Medveděvově kabinetu byl Abyzov "nejméně vlivným členem". Prý ani neměl politické nepřátele.

U soudu se za něj chtěli zaručit bývalý šéf prezidentské kanceláře Alexandr Vološin, bývalá Medveděvova mluvčí Natalja Timakovová, Čubajs, který nyní vede státní korporaci Rosnano, a bývalý vicepremiér Arkadij Dvorkovič.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď