Bývalý náměstek ředitele FBI McCabe byl propuštěn z úřadu

foto Ilustrační foto - Andrew McCabe jako úřadující šéf FBI během slyšení před americkým Senátem na snímku z 11. května 2017.

Washington - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions propustil s okamžitou platností z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) někdejšího náměstka ředitele Andrewa McCabea. Veterán úřadu hrál důležitou roli při vyšetřování kauzy údajného ruského ovlivňování předloňských amerických prezidentských voleb a šéf Bílého domu Donald Trump ho za to opakovaně kritizoval.

McCabe se rovněž významným způsobem podílel na prověřování skandálu kolem služební elektronické pošty neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové. Bývalá ministryně zahraničí rozesílala e-maily ze soukromého poštovního účtu, což FBI označil za krajně lehkomyslné, nikoli ovšem trestné.

McCabe prohlásil, že jeho propuštění je součástí "pokračující války Trumpovy vlády proti FBI" a proti pátrání vedenému zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem. Jeho tým byl pověřen prověřováním údajných ruských volebních zásahů.

Agentura Reuters s odvoláním na informované anonymní zdroje napsala, že McCabe si vedl podrobné zápisky o všech svých kontaktech s Trumpem. Podobné zápisky má i jeho nadřízený, bývalý šéf FBI James Comey, kterého Trump loni v květnu nečekaně odvolal pro ztrátu důvěry. Na twitteru prezident vyzýval i k odvolání McCabea, kterého obviňoval z politické zaujatosti. McCabe v lednu rezignoval na funkci náměstka ředitele, v FBI ale zůstal.

Trump už dřív popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy nebo že by on sám byl v nějakém spojení s Ruskem. Podle některých amerických komentářů by zneuznaný McCabe mohl Muellerovi své důvěrné zápisky o Trumpovi poskytnout. McCabe dostal výpověď dva dny před svými padesátinami. Kdyby setrval v úřadu do 50. narozenin, měl by nárok na odchod do důchodu s plnou penzí.

Propuštění McCabea bylo doporučeno na základě interního vyšetřování, které dospělo k závěru, že McCabe "neoprávněně vyzrazoval informace médiím".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď