Bývalý náměstek Jurečky podal stížnost proti systemizaci

foto Ilustrační foto - Ministr zemědělství Marian Jurečka představil 3. února na tiskové konferenci v Praze nového náměstka Jiřího Jirsu (na snímku).

Praha - Bývalý náměstek ministra zemědělství Jiří Jirsa podal stížnost proti organizačním změnám v resortech, s nimiž přišla nová vláda. Podle zjištění Ekonomického deníku se Jirsa obrátil na náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého, který dohlíží na dodržování zákona o státní službě. Takzvanou systemizaci schválil menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) před koncem loňského roku.

"Jirsa se domnívá, že byl tento předpis vydán v rozporu se zákonem," uvedl Ekonomický deník. "Odvolaný náměstek Jirsa navíc Postráneckého žádá, aby přezkoumal všechny předpisy státních tajemníků na všech ministerstvech, kde došlo k personálním změnám," píše se v článku.

Postránecký informaci potvrdil a dodal, že podnětem se zabývá. "Protože jsem jej doposud neobdržel způsobem, který stanoví správní řád, nebudu se k jeho obsahu vyjadřovat. Nicméně jsem si již vyžádal příslušný služební předpis státního tajemníka v ministerstvu zemědělství k jeho posouzení dle § 12 Zákona o státní službě," řekl Postránecký Ekonomickému deníku. Posouzení by podle něj mohlo trvat až dva týdny.

Expert na služební zákon Pavel Mates se domnívá, že Babišův kabinet postupoval podle zákona. Systemizaci schválil před koncem roku, jak to předpis předpokládá. "Důvody, pro které dochází ke zrušení nebo přeměně systemizovaných míst, jsou argumentovány zejména ohledy na koncepci a priority vlády. To, jak bude vypadat struktura jednotlivých úřadů, je konec konců na tom, kdo stojí v jeho čele a ten nese i politickou odpovědnost za to, jak bude úřad fungovat," cituje Ekonomický deník odborníka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď