Bývalý koncentrační tábor ukazuje umění vězňů, i českých

foto Brána bývalého koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg poblíž Berlína.

Postupim (Německo) - Památník v místě někdejšího koncentračního tábora Sachsenhausen vystavuje díla osmi výtvarných umělců, kteří prošli tábory v Sachsenhausenu a Oranienburgu severně od Berlína. Jsou mezi nimi i čeští tvůrci Vladimír Matějka a Karel Zahrádka nebo opavský rodák Leo Haas.

Výstava zahrnuje obrazy, grafiky a kresby umělců z Německa, Nizozemska, Rakouska, České republiky a Polska. Otevřena bude v neděli, oznámila dnes organizace Stiftung Brandenburgische Gedenkstätten, která spravuje braniborské památníky.

K vidění má být kolem 140 děl umělců, mezi nimiž jsou také Jan Budding, Peter Edel, Hans Grundig, Rudolf Carl Ripper a Viktor Simiński. Mnoho vystavených uměleckých děl vzniklo přímo v koncentračním táboře.

Kromě děl ze sbírek nadace mají být vystavena i zapůjčená díla. Návštěvníci se kromě toho mohou seznámit s informacemi o životě umělců. Jejich životní cesty geograficky znázorňují počítačové animace.

"Díla a jejich malíři otvírají zcela osobitou a působivou perspektivu na koncentrační tábory a zkušenosti obětí," řekl šéf památníků Axel Drecoll. Výstava je podle něj "jedinečnou symbiózou dějin nacistického pronásledování, výtvarného umění a životopisů umělců".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď