Bývalý ideolog KSČ Fojtík není podle znalců schopen chápat trestní řízení

foto Ilustrační foto - První polistopadový předseda Komunistické strany Slovenska a zeť Vasila Biľaka Jozef Ševc (vlevo) a bývalý vysoký funkcionář KSČ Jan Fojtík se zdraví 11. února u obřadní síně krematoria v Bratislavě před posledním rozloučením s bývalým stranickým kolegou Vasilem Biľakem, který zemřel ve věku 96 let.

Praha - Bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Jan Fojtík není schopen chápat obsah a smysl procesních úkonů ve svém trestním řízení. K tomuto závěru došli podle advokáta Lubomíra Müllera znalci, kteří zkoumali Fojtíkův duševní stav. Někdejší komunistický politik a novinář podle nich trpí demencí.

Policie viní čtyřiadevadesátiletého muže ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se podle ní dopustil tím, že jako přední stranický ideolog spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na československých hranicích. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu byl srozuměn s tím, že pohraniční stráž mohla střílet na lidi, kteří se pokoušeli opustit ČSSR.

Nový znalecký posudek vznikl proto, že Ústavní soud v obdobné kauze bývalého československého premiéra Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara poukázal na vady předchozích znaleckých zkoumání. Podle Müllera, který v případu zastupuje poškozené lidi, nyní znalci uvedli, že Fojtík je schopný chápat smysl úkonů trestního řízení pouze velmi povšechně, formálně a nepřesně, a to jen v určitou denní dobu a v klidu domácího prostředí.

K obvinění Fojtík znalcům podle Müllera řekl, že se ničeho takového nedopouštěl a ani o ničem takovém nemohl rozhodovat. Trestní řízení vnímá jako nespravedlivé a nechápe, proč s ním policie nepřišla před 20 lety. Vypověděl také, že chránil mír před USA a tehdejšími americkými prezidenty Jimmym Carterem a Ronaldem Reaganem.

Státní zastupitelství nyní na základě posudku rozhodne, zda bude v trestním řízení pokračovat, nebo jej zastaví.

K závěru o demenci došli znalci podle dřívějšího vyjádření Müllera i u Štrougala. Naopak ohledně někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara soudí, že smysl úkonů trestního řízení schopen chápat je.

Stíhání bývalých představitelů komunistického režimu iniciovala trestním oznámením Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Obvinění se opírá o nově nalezené archiválie, které podle kriminalistů dokazují, že komunističtí politici měli informace o střelbě na hranicích a přímo dávali pokyny, jaké právní předpisy je třeba přijmout.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď