Bývalou továrnu v Brně zdobí obří fotografie z hodů

foto Velkoplošnou fotografii od brněnského fotografa Romana France odhalili 21. února 2019 v brněnských Obřanech na mostě u zchátralé Esslerovy továrny nad řekou Svitavou. Na snímku si pod fotografií připíjejí na dobré sousedství a kamarádství zástupci čučkařů (obyvatel Maloměřic) a fazuláků (obyvatel Obřan), v minulosti mezi nimi vládla rivalita.

Brno - Bývalou Esslerovu továrnu v brněnských Obřanech počínaje dneškem zdobí velkoplošná fotografie od brněnského fotografa Romana France. Zachycuje obnovené Svatováclavské hody v městské části. Tamní Obrspolek jejím vylepením při dnešním happeningu vzdal hold občanské společnosti. ČTK to za organizátory řekla Anna Mrázová.

Fotogalerie

Velkoplošnou fotografii od brněnského fotografa Romana France odhalili 21. února 2019 v brněnských Obřanech na mostě u zchátralé Esslerovy továrny nad řekou Svitavou. Fotografie zachycuje loňské Svatováclavské hody, které v městské části obnovil tamní Obrspolek. Vylepením při dnešním happeningu vzdal Obrspolek hold občanské společnosti. Fotografie je z loňských Svatováclavských hodů, které spolek v městské části obnovil. "Má přes 20 metrů čtverečních a záměrně jsme ji umístili u obřanského mostu, tedy na místě, které je v naší čtvrti nejfrekventovanější," uvedla Mrázová.

Lidé fotografii mohou vidět na patě bývalé Esslerovy továrny. Snímek z hodů podle organizátorů časem nahradí jiný, ještě ale není jasné kdy. Cílem však je, postupně zhotovit fotoseriál z akcí konaných v městské části.

Velkoplošnou fotografii od brněnského fotografa Romana France odhalili 21. února 2019 v brněnských Obřanech na mostě u zchátralé Esslerovy továrny nad řekou Svitavou. Fotografie zachycuje loňské Svatováclavské hody, které v městské části obnovil tamní Obrspolek. Vylepením při dnešním happeningu vzdal Obrspolek hold občanské společnosti. V textilní Esslerově továrně bylo ještě ve 30. letech minulého století zaměstnáno asi 600 lidí, po obsazení Československa v roce 1938 ale byla zabavena jako židovský majetek. Po roce 1948 byla začleněna do Moravskoslezských závodů, výroba v ní skončila v roce 1992.

Obrspolek si dal za cíl, přispět ke zpestření kulturního a společenského života v Maloměřicích a Obřanech. Cíleně vytváří prostor pro sousedská setkání, pořádá akce pro děti a rodiny, snaží se navázat na místní tradice a oživovat komunitu. Stojí například za pořádáním leckdy už tradičních akcí jako Recykloblešák, festivalu Překročme řeku, jarního jarmarku či dětského maškarního karnevalu.

"Občanská společnost byla něco, co socializmus zcela zlikvidoval. Tohle je hold znovu budování občanské společnosti v jedné z běžných brněnských městských částí," řekla Mrázová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď