Bývalému členovi kapely Ready Kirken hrozí až osm let vězení

foto Ilustrační foto - Na snímku členové kapely Ready Kirken: zleva Michal Hrůza, Zdeněk Ceral, Adam Jánošík a Ondřej Herold.

Rychnov nad Kněžnou - Policie obvinila muže (39) z Borohrádku na Rychnovsku z milionových podvodů a zpronevěry. Od prosince 2012 do srpna 2015 na území Královéhradeckého a Pardubického kraje poškodil ve 13 případech sedm lidí a způsobil celkovou škodu přes sedm milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková. Podle informací ČTK jde o bývalého baskytaristu známé skupiny Ready Kirken Ondřeje Herolda. Policie ho letos zatkla v Irsku. Skupina se již dříve od něho distancovala. Hrozí mu až osm let vězení.

"Celková škoda, kterou podezřelý muž spáchal, dosahuje částky 7,5 milionu korun, 4,5 milionu korun za podvod a tři miliony korun za zpronevěru," uvedla Kacálková.

Peníze od poškozených podle ní získával různými způsoby, například prodejem automobilů. "Auta podezřelý získával do pronájmu od jednatelů či zástupců autorizovaných prodejců, které přesvědčil o tom, že je bude používat jako reklamu svoji i jejich. Vozidla měl pronajatá na dobu určitou se smluvní podmínkou, že nesmí vozidlo pronajmout ani prodat. Během pronájmu tři z nich prodal za statisíce korun třetí osobě, aniž pronajímatelům cokoliv sdělil či uhradil," uvedla Kacálková.

V dalších případech údajně vypůjčená auta pouze ukázal a když zájemce uhradil požadované částky, podezřelý mu nabízené vozidlo nedodal ani mu peníze nevrátil.

Obviněný si také půjčoval peníze pod různými záminkami, počínaje zprostředkováním koupě elektroniky a konče prodejem ochranné známky hudební skupiny. "Půjčoval si různé finanční částky s vědomím, že je ve špatné finanční situaci a nebude schopen půjčky v dohodnutém termínu splatit," uvedla mluvčí. Kriminalisté ho viní i z toho, že pod smyšlenou záminkou zprostředkování smlouvy na dodávku dřevostavby se vydával za jednatele stavební společnosti a přesvědčil poškozenou k uhrazení hotovosti přes jeden milion korun. Peníze podle policie použil pro sebe.

Policie po něm od 10. srpna 2015 pátrala jako po pohřešovaném, později na něho rychnovský okresní soud vydal zatykač a nakonec po něm pátral i Interpol. Policie jej zatkla až letos v říjnu v Irsku. Obviněný je ve Vazební věznici v Hradci Králové, hrozí mu za trestné činy zpronevěry a podvodu až osm let vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď