Bývalé vedení Přerova se dočkalo satisfakce za trestní stíhání

foto Ilustrační foto - Bývalý přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (vpravo) hovoří s novináři na chodbě Okresního soudu v Olomouci (20. listopadu 2014).

Přerov - Bývalí představitelé přerovské radnice včetně tehdejšího primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD), kteří pět let čelili podezření z korupce, se dočkali od ministerstva spravedlnosti satisfakce za trestní stíhání. Uhradilo jim část požadovaných náhrad za náklady řízení a v nemajetkové újmě za délku trestního stíhání, řekl dnes ČTK Jiří Lajtoch. ČTK to potvrdili zástupci ministerstva. Tehdejší politici se rozhodli žádat o satisfakci loni v listopadu, když byli definitivně zproštěni obžaloby. Podle Lajtocha ještě zvažují žalobu na stát.

Bývalí politici žádali po ministerstvu náhradu za náklady řízení. Šlo o výdaje na obhajobu, které podle nich každého za dobu procesu stály až statisíce korun. "Uznali nám část nákladů na obhajobu. V druhé věci, v oblasti nemajetkové újmy, uznalo ministerstvo spravedlnosti délku procesu, která dosáhla zhruba šesti let. Za to jsme rovněž dostali náhradu. V celkové výši jde zhruba o třetinu nákladů," řekl dnes ČTK Lajtoch.

Uvedl, že podobné odpovědi s dočkali i jeho tehdejší kolegové z vedení radnice. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Jakuba Římana přiznalo ministerstvo Lajtochovi, jeho tehdejšímu náměstku Josefu Kulíškovi a radním Václavu Zatloukalovi a Jaroslavu Čermákovi náhradu nákladů obhajoby. Prvním dvěma z nich přiznalo také zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu. Zatloukalovi byla přiznána náhrada za nepřiměřenou délku trestního stíhání a náhrada ušlého zisku a Čermákovi zadostiučinění za nepřiměřenou délku řízení. "Pavlu Galovi jsme přiznali náhradu nákladů obhajoby a cestovné. Žádost Jiřího Raby v evidenci odškodňování neregistrujeme," řekl dnes ČTK Říman.

Lajtoch nyní zvažuje další kroky, ministerstvo je v případě nesouhlasu s náhradou škody odkázalo na soud v Praze 2. "Teď je otázka, zda podat žalobu na stát a žádat další náhrady za nemajetkovou újmu. Zvažujeme to, budeme se tím zabývat do konce listopadu. Uvidíme co bude dál," doplnil.

Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Kulíšek (ODS), radní Zatloukal (ČSSD) a Čermák (ODS) a úředníci Gala a Raba byli původně obžalováni z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Soud je zprostil obžaloby po dvouletém procesu loni na konci listopadu. Vzápětí se bývalí představitelé města rozhodli žádat o satisfakci. Poukázali na to, že kauza poškodila je, jejich rodiny i jejich politické strany. Případ také zastavil jejich politickou kariéru.

Případ se týkal veřejné zakázky na rekonstrukci zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Podle obžaloby obě stály podstatně více, než město plánovalo. Navíc vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební, která zakázku vyhrála, tvrdil žalobce. Soud aktéry definitivně zprostil obžaloby s tím, že se skutek stal, ale nejde o trestný čin.

Kauza se řešila pět let, k soudu se dostala po třech letech vyšetřování. Protikorupční policie šest zástupců radnice navrhla obžalovat čtyřikrát. Žalobkyně Marie Kodytková trestní stíhání pokaždé zastavila s tím, že trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až v dubnu 2014, po změně státní zástupkyně. Kodytková na protest proti odebrání spisu rezignovala na svou funkci. Případ si poté vracely okresní a krajský soud.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď