Bývalá radní Vorlíčková dostane za újmu v kauze opencard celkem půl milionu

foto Ilustrační foto - Cenu za odvahu za loňský rok převzala 18. května 2021 v Praze bývalá radní Eva Vorlíčková, která byla obžalována a později zproštěna viny v kauze Opencard. Ocenění jí předal předseda správní rady a zakladatel Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček.

Praha - Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková dostane od státu celkově půlmilionové odškodné za nemajetkovou újmu, kterou jí způsobilo trestní stíhání v kauze opencard. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Ministerstvo spravedlnosti ženě již dříve dobrovolně vyplatilo 344.000 Kč, soudně se nyní domohla dalších 156.000 korun. V žalobě žádala po státu celkem 6,6 milionu Kč.

Vorlíčková čelila stíhání od roku 2013, a to společně s bývalými pražskými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (TOP 09) a s dalšími radními. Policie jim kladla za vinu to, že o rok dříve neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k městské kartě opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty. Pražský městský soud nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Až po výměně předsedy senátu Alexandra Sotoláře, který manipuloval s protokoly z jednání, soudy Vorlíčkovou i zbylé obžalované osvobodily. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Ministerstvo spravedlnosti se ženě následně omluvilo a odškodnilo ji částkou 344.000 Kč. Vorlíčková ale částku označila za zcela nedostatečnou. Obrátila se na Obvodní soud pro Prahu 2, kde uvedla, že nezákonné obvinění jí zničilo nejen politickou kariéru, ale i zdraví. Samotný trestní proces - náklady na právníky či na znalecké posudky - ji pak podle jejího vyjádření stál 1,9 milionu korun, přičemž ministerstvo jí z této částky uhradilo zhruba 1,1 milionu.

Obvodní soud pro Prahu 2 Vorlíčkové v létě přiznal za způsobenou nemajetkovou újmu 106.000 korun, protože považoval za přiměřenou celkovou výši odškodnění v částce 450.000 Kč. Odvolací soud nyní přiznanou částku o 50.000 korun zvýšil. "Předání sdělení obvinění na zasedání rady zastupitelstva bylo skutečně postupem, který nelze považovat za zcela standardní. Byl minimálně nevhodný," vysvětlila navýšení odškodného soudkyně Blanka Vernerová.

Vorlíčková se domáhá ještě majetkové škody, která jí stíháním vznikla a kterou vyčíslila rovněž zhruba na šest milionů. Obvodní soud jí zatím nepravomocně přiznal přibližně 20.000 Kč, řekla dnes ČTK.

Obvinění radní se hájili tím, že opencard byla dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Schválení smluv jim navíc doporučila hodnotící komise.

Vorlíčková v minulosti ostře zkritizovala jak Sotoláře, tak původní dozorující státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Jejich postup označila za zvěrstvo. V souvislosti s kauzou opencard získala bývalá radní cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci - mimo jiné za to, že právě na základě jejích informací se přišlo na manipulování s protokoly z hlavního líčení. Kárný senát následně soudce Sotoláře odvolal z funkce předsedy senátu, talár mu však ponechal. Neprokázalo se totiž, že by do protokolů zasahoval ve snaze poškodit obžalované.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď