BYD předhonila Teslu: Nové statistiky prodeje elektromobilů

foto Ilustrační foto - BYD Europe - jedno z celosvětově nejprodávanějších elektrických vozidel BYD Tang

Zatímco všechny ostatní kategorie osobních automobilů zažívají nyní útlum, prodeje elektrických vozidel nadále rostou. Vyplývá z posledních statistik, které přinesl specializovaný portál EV Volumes.

Dokonce je meziroční nárůst hodně výrazný – během letošního dubna si totiž zákazníci na celém světě koupili o 38 procent automobilů s elektrickým pohonem více v porovnání se stejným obdobím loňska. Statistika zahrnuje obě kategorie elektrických aut – tedy těch s pohonem plug-in hybrid, které na elektřinu ujedou zpravidla několik desítek kilometrů a rovněž čisté elektromobily.

Ty již výrazně převažují. Ve čtvrtém letošním měsíci jich dealeři jednotlivých značek předali kupujícím do užívání 380 000 (oproti loňsku o 47 procent více), zatímco v případě plug-in hybridů to bylo jen 163 000 (+ 22 procent).

Na celkových světových prodejích osobních aut mají tedy nyní „čisté“ elektromobily“ podíl 7 procent a plug-in hybridy 3 procenta.

V souhrnných údajích za čtyři měsíce je pak rozdíl ještě markantnější. Počet prodaných elektromobilů letos se již těsně přiblížil k hranici dvou milionů. Aut s pohonným ústrojím plug-in hybrid pak jen cca šest set tisíc. Dohromady je jejich podíl na celkových prodejních světových statistikách jedenáctiprocentní.

Zajímavá je změna žebříčku nejúspěšnějších výrobců. Před značku Tesla, která skončila druhá, se dostal čínský koncern BYD. Čínská společnost již letos prodala bezmála čtyři sta tisíc elektrických osobních automobilů, Tesla zhruba 350 000 kusů. Daleko za nimi je se 145 000 další čínská firma SAIC, čtvrtý skončil s rovnou stovkou německý prémiový výrobce BMW.

Žebříček nejprodávanějších modelů ovšem nadál vedou dvě Tesly – Model Y a Model 3. V první desítce je ale hned pět vozů s logem BYD. Doplňují je dále třeba ještě Hyundai Ioniq 5 a Volkswagen ID.4.

 

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď