BVP ASCOD může mít v Česku vyrobenou věž, know-how dodá Izrael

foto BVP ASCOD 42

Věž pro vozidlo ASCOD bude v případě vítězství tohoto obrněnce v tendru na nová bojová vozidla pěchoty Armády České republiky vyráběna v Česku. Vyplývá to z memoranda uzavřeného na výstavě IDET 2019 mezi izraelskou společností ELBIT Systems, která vyvinula špičkovou osádkovou i bezosádkovou věž určenou i pro vozidlo ASCOD, a českou společností Excalibur Army, která by věž ve svém šternberském podniku vyráběla.

Podpis memoranda mezi izraelskou ELBIT Systems a českou Excalibur Army navazuje na dříve uzavřené partnerství mezi ELBIT Systems a výrobcem pásových i kolových vozidel General Dynamics European Land Systems (GDELS), který se účastní tendru Ministerstva obrany České republiky na nová bojová vozidla pěchoty s obrněncem ASCOD.

Excalibur Army je známým českým vývojářem, modernizátorem a výrobcem pozemní techniky. Jeho důležitým programem jsou generálky a modernizace pozemní techniky východního původu: Vedle toho se stále více angažuje ve vývoji nových pozemních systémů, a to i s využitím českého podvozku Tatra. Příkladem je čtyřkolový obrněnec Patriot II, jeden z vítězů ocenění Zlatý IDET 2019. Klíčovým provozem Excalibur Army je výrobní podnik ve Šternberku. Právě sem by byla výroba posádkové věže od ELBIT Systems v případě vítězství BVP ASCOD lokalizována. Český obranný průmysl by tak získal další významnou schopnost, a v případě krize by se snížila závislost Armády ČR na zahraničních dodavatelích.

ELBIT Systems je jednou z největších izraelských zbrojovek, která se specializuje na věžové systémy, elektroniku, drony či speciální helmy pro osádky obrněných vozidel. Dalším produktem Elbitu, který je integrován do vozidla ASCOD, je systém Iron Vision, který díky soustavě kamer a pokročilému systému virtuální reality umožňuje posádce volný výhled do okolí vozidla v rozsahu 3600.

Podvozková platforma ASCOD od GDELS vyniká modularitou, která umožňuje nejrůznější konfigurace velikosti přepravovaného pěchotní družstva i věží nesoucích zbraňové systémy. GDELS na výstavě IDET prezentovala ASCOD v konfiguraci pro tři členy posádky a osmičlenný výsadek v kombinaci s bezosádkovou věží ELBIT UT30 Mk2. Vedle vozidla byla vystavena věž od Elbitu v osádkové variantě MT30 Mk2. Podvozek ASCOD může nést osádkovou i bezosádkovou variantu izraelské věže a přitom zachovat kapacitu přepravy osmičlenného družstva. Obě věže z 95 procent sdílejí konstrukci a identické subsystémy a mají stejné schopnosti. Věž je stabilizována v obou osách a umožňuje přesnou střelbu i za pohybu, všechny systémy včetně nabíjení jsou pod balistickou ochranou až do úrovně STANAG 6. V případě potřeby může být věž ovládána i manuálně. V současné době připravuje GDELS vozidlo ASCOD podle armádních požadavků s posádkovou věžovou variantou.

Věž nesoucí primární i sekundární zbraň tvoří spolu s pohonným ústrojím základní subsystém bojového vozidla pěchoty a také více než třetinu jeho celkové ceny. ASCOD je zatím jediným uchazečem v tendru, u kterého je potvrzeno, že by se věž mohla vyrábět v Česku. Tento projekt dokazuje vynikající vztahy mezi českým a izraelským obranným průmyslem, které svou úrovní odrážejí bilaterální politické vztahy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď