Buttigieg oficiálně podpořil v demokratickém klání Bidena

foto Ilustrační foto - Kandidát na demokratickou prezidentskou nominaci Pete Buttigieg během kampaně v Merrimacku ve státě New Hampshire na snímku z 6. února 2020.

Washington - Bývalý uchazeč o demokratickou nominaci do prezidentských voleb Pete Buttigieg dnes v klání oficiálně podpořil Joea Bidena. Na stranu někdejšího viceprezidenta Spojených států se podle amerických médií postaví i další bývalí uchazeči o demokratickou nominaci: někdejší texaský kongresman Beto O'Rourke a senátorka za stát Minnesota Amy Klobucharová, která z demokratického klání odstoupila v pondělí.

Souboj o nominaci Demokratické strany do letošních prezidentských voleb v USA vstoupil dnes do rozhodující fáze. Během takzvaného superúterý se totiž bude rozhodovat ve 14 státech najednou. Rozdělí se přitom více než třetina delegátů, kteří v červenci určí, koho vyšle Demokratická strana do listopadového souboje s prezidentem Donaldem Trumpem.

Buttigieg v projevu v Dallasu Bidena označil za toho pravého kandidáta, který "do Bílého domu vrátí důstojnost". Bývalý viceprezident Buttigiegovi za podporu poděkoval a řekl, že mu připomíná jeho zesnulého syna Beaua Bidena. "To je největší kompliment, který můžu nějakému muži či ženě dát," zdůraznil Biden.

Osmatřicetiletý centrista Buttigieg v neděli večer překvapivě odstoupil z boje o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Bývalý starosta města South Bend v Indianě řekl, že jeho hlavním cílem je porazit Donalda Trumpa.

Biden v prvních soubojích o delegáty utrpěl porážky, v sobotních primárkách v Jižní Karolíně ale s přehledem zvítězil.

Bývalého zástupce prezidenta Baracka Obamy se podle listu The New York Times chystá podpořit i Beto O'Rourke, který se vlastní kandidatury vzdal již na počátku loňského listopadu, a podpoří jej i senátorka Amy Klobucharová, která odstoupila z demokratického klání v pondělí.

Jasným cílem bývalých uchazečů o demokratickou nominaci je podle agentury Reuters zastavit kandidaturu favorita souboje, vermontského senátora Bernieho Sanderse. Toho řada lidí v Demokratické straně považuje za příliš levicového.

Že se chce Demokratická strana zbavit Sanderse, naznačil v pondělí i prezident Donald Trump. "Inscenují puč proti Berniemu," napsal na twitteru bez dalšího komentáře. Sanders ale snahy prezidenta zasahovat do boje o nominaci Demokratické strany odsoudil. "Prezidente Trumpe, nepleťte se do demokratických primárek. Proč pro změnu neděláte svou práci prezidenta? Přestaňte lhát. Přestaňte vést zkorumpovanou vládu," uvedl.

Dnešní volební superúterý nebude ale jen kláním Bidena se Sandersem. Poprvé v něm totiž bude kandidovat i miliardář Mike Bloomberg.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď