Burzu dnes do červených čísel táhly hlavně akcie Erste

foto Pražská burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza před čtvrtečním státním svátkem ztrácela. Index PX dnes klesl o 0,16 procenta na 1338,64 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste bank. Výraznějšímu poklesu bránily cenné papíry společnosti ČEZ a banky Moneta. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Podobně jako pražská burza dnes mírně oslabila i koruna. Pohoršila si vůči oběma hlavním světovým měnám.

Ze 13 emisí ovlivňujících hodnotu indexu dnes šest uzavřel obchodování se ztrátou a stejný počet naopak rostl. Akcie společnosti Photon Energy stagnovaly.

Nejvýraznější pokles, o 3,32 procenta na 524 Kč za akcii, postihl emisi České zbrojovky. "Česká zbrojovka se po korekci z historických maxim v blízkosti 600 Kč usadila v pásmu 520 – 550 Kč, kde se v posledních dvou týdnech obchoduje. Dnes kurz zaznamenal při vyšším objemu pohyb přes celé toto pásmo," poznamenal makléř Fio banky David Brzek.

Vzhledem k objemu zobchodovaných cenných papírů ale pokles indexu PX ovlivnily hlavně akcie Erste bank, které zlevnily o 1,19 procenta na 963,40 Kč. Podle Lukáše Novotného ze společnosti Wood & Company emise Erste oslabovala v souladu se západoevropským bankovním sektorem.

Nedařilo se ani dalšímu rakouskému finančnímu titulu, cenným papírům pojišťovny VIG. Jejich cena klesla o necelého půl procenta na 650 Kč za kus.

Naopak k ziskovým titulům se zařadila banka Moneta či energetická firma ČEZ. Akcie Monety zdražily o 0,58 procenta na 86,80 koruny, ČEZ si polepšil o 0,54 procenta na 750,50 Kč za akcii. Novotný podotkl, že se cena Monety většinu dne pohybovala výše. V pozdním odpoledni ovšem přišel větší prodejce, který cenu výrazně posunul směrem dolů.

O více než 0,9 procenta zpevnily akcie nápojářské firmy Kofola. Vedení společnosti dnes zveřejnilo detaily k nadcházející valné hromadě. "Dokumenty obsahují i informaci o záměru na pokračování stabilní dividendové politiky s výhledem až do roku 2023," uvedl Brzek.

Koruna se dnes kolem 17:00 obchodovala v kurzu 25,72 Kč/EUR a 22,18 Kč/USD. V porovnání s úterním podvečerem si česká měna pohoršila vůči dolaru i euru shodně o dva haléře. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online.

"Dnešní makroekonomický kalendář obsahoval spíše méně důležitá data, která neměla potenciál dění na finančním trhu významně ovlivnit," sdělil k dnešnímu vývoji kurzů měn analytik Komerční banky Martin Gürtler. "Dnešní obchodování na korunovém trhu již předznamenávalo příchod svátečního dne a pro část investorů pravděpodobně i prodlouženého víkendu. Kurz koruny vůči euru tak zaznamenal jen minimální výkyvy a nadále se pohyboval poblíž 25,70 Kč/EUR," doplnil.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,70

25,72

Kč/USD

22,16

22,18

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď