Burza uzavřela nejníže za posledního půl roku, koruna posílila

foto Peníze - bankovky - dolary - eura - koruna.

Praha - Index pražské burzy PX klesl o 0,7 procenta na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů ho táhly především cenné papíry Avastu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o deset haléřů na 27,28 Kč/EUR, k dolaru o šest haléřů na 23,42 Kč/USD.

Z 11 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX jich dnes pět uzavřelo obchodování v minusu. Stejný počet emisí byl naopak ziskový a akcie energetické společnosti ČEZ stagnovaly na ceně 442,50 Kč za kus.

"Tahounem poklesu se dnes stal Avast, který následoval výprodeje v technologickém sektoru v zámoří," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Cenné papíry Avastu dnes oslabily téměř o 3,5 procenta na závěrečných 147,20 koruny.

Nedařilo se ani akciím likérky Stock nebo VIG. Emise Stocku odepsala 1,69 procenta na 63,80 koruny za akcii, cenné papíry rakouské pojišťovny VIG zlevnily o 1,3 procenta na 470 Kč.

Naopak k ziskovým titulům se dnes zařadilo O2 či Erste. Akcie operátora O2 Czech republic posílily o 1,37 procenta na 222,50 koruny, emise bankovní skupiny Erste si polepšila o 0,74 procenta na závěrečných 477 Kč.

Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila od čtvrtečního podvečera o deset haléřů na 27,28 Kč/EUR, k dolaru o šest haléřů na 23,42 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online k dnešním 17:00.

Koruně k posílení napomohly podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové dnešní údaje o vývoji hrubého domácího produktu Česka za třetí čtvrtletí, které byly lepší, než se čekalo. Koruna po jejich zveřejnění posílila až k 27,20 CZK/EUR, o část zisku ale do podvečera přišla.

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta.

Kurz české měny

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 27,38 27,28
Kč/USD 23,48 23,42

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 2,3 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 2,3 procenta na 842,9 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší růst zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resorts, naopak největší pokles postihl akcie pojišťovací skupiny VIG. Předchozí týden akcie klesly o půl procenta.

"Poslední říjnový týden byl o zvýšené rozkolísanosti rizikových aktiv na pozadí druhé vlny pandemie a blížících se prezidentských voleb v USA. Investoři vnímají zvýšené riziko z rostoucího počtu nově denně nakažených a s tím spojenými opatřeními, které negativně dopadají do ekonomiky. Tyto rizikové faktory vedly k prodejnímu tlaku na akcie. Konkrétně to znamenalo pro index S&P 500 propad o 6,2 procenta. V Evropě index EuroStoxx 600 zaznamenal obdobný výprodej s minus 6,2 procenta. Domácí index PX prokázal svůj více defenzivní charakter," uvedl analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla TMR, která si připsala jedno procento na 995 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Nicméně nižší likvidita tentokrát pomohla ubránit cenu akcie.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla VIG s propadem o 6,9 procenta na 472,8 Kč. VIG byla pod tlakem stejně jako celý finanční sektor kvůli zvyšujícím se rizikům spojeným s pandemií covid-19 a v návaznosti na zasedání Evropské centrální banky, která bude pokračovat v uvolněné měnové politice. To znamená, že pojišťovny resp. finanční instituce nebudou moci po delší dobu zvyšovat svoje marže.

Hlavním tématem příštího týdne budou úterní prezidentské volby v USA. "Volby jednoznačně vnímáme jako možné riziko pro akcie. Vedle toho se dále rozvíjí druhá vlna covid-19, což je rovněž nepříznivá situace pro riziková aktiva. Na příští týden jsme tedy vzhledem k výše zmíněným rizikovým faktorům velmi obezřetní a očekáváme, že může na akciích pokračovat velmi rozkolísané obchodování s prodejním tlakem," dodal Ryska.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď