Bundesbank: K plnému oživení ekonomiky možná bude potřeba vakcína

foto Ilustrační foto - Lidé stojí 2. května 2020 ve frontě v odstupech před obchodem s elektronikou berlínském náměstí Alexanderplatz.

Frankfurt - Německá ekonomika by měla v létě výrazně oživit po jarním propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. K úplnému hospodářskému zotavení ale zřejmě bude zapotřebí vakcína proti novému koronaviru. Ve své měsíční zprávě o hospodářské situaci to dnes uvedla německá centrální banka. Německo je největší ekonomikou v Evropě a také největším obchodním partnerem České republiky.

Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat.

Ekonomická aktivita už se ale zotavuje díky uvolňování opatření proti šíření viru. K oživení přispěla i rozsáhlá opatření německé vlády na podporu hospodářského růstu.

"Po silném propadu v prvním pololetí by mohla německá ekonomika v letním čtvrtletí zažít velmi silný růst," uvedla Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky. "Výrazné a široké oživení celkového výkonu ekonomiky, které začalo už po dubnovém dosažení dna, bude z dnešního pohledu pokračovat," dodala.

Bundesbank nicméně varovala, že pandemie nemoci covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, stále není z globálního hlediska pod kontrolou. To bude mít negativní vliv na německý export a průmyslovou výrobu.

"Bude to pravděpodobně stát v cestě úplnému oživení poptávky po německých průmyslových výrobcích," uvedla centrální banka. "Dokud nebude k dispozici účinné lékařské řešení, jako je vakcinace, zůstane ekonomická aktivita omezená také v některých částech domácího sektoru služeb," dodala Bundesbank.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď