Bulharsko a pobaltské země vyhostily celkem 20 ruských diplomatů

foto Bulharská vlajka - ilustrační foto.

Sofia/Vilnius/Riga/Tallinn - Bulharsko vyhostilo deset ruských diplomatů akreditovaných v zemi. Podle ministerstva zahraničí v Sofii působili "v rozporu s vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích", což je obrat obvykle používaný pro výzvědnou činnost. Na opuštění Bulharska mají 72 hodin, uvedla v dnešním prohlášení bulharská diplomacie. Moskva to označila za nepřátelský krok. K vyhoštění ruských diplomatů přikročily i tři pobaltské země, z nichž bude muset odejít dohromady také deset pracovníků ruských zastupitelských úřadů.

Jedná se o další z řady vyhoštění ruských diplomatických pracovníků z balkánské země. Naposledy začátkem března byli za nežádoucí osoby označeni dva ruští diplomaté, které bulharské úřady obvinily ze špionáže. Od roku 2019 bylo z Bulharska vyhoštěno už 20 ruských diplomatů a jeden nediplomatický pracovník, uvádí agentura AFP.

Vyhoštění potvrdilo ruské velvyslanectví v Sofii. "Považujeme to za krajně nepřátelský akt a vyhrazujeme si právo na odvetu," uvedla podle agentury TASS velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanovová. Rusko obvykle reaguje vyhoštěním odpovídajícího počtu diplomatů dané země akreditovaných v Moskvě.

Bulharsko, které je členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance, po zahájení ruské invaze na Ukrajinu zintenzivnilo vyšetřování týkající se národní bezpečnosti, připomíná agentura Reuters.

Bulharsko s Ruskem udržuje široké ekonomické a kulturní styky, ale od roku 2019 tyto vztahy poškozují špionážní aféry. Loni v dubnu vyhostila Sofia šest Rusů kvůli podezření, že byli zapojeni do výbuchů v muničních skladech v letech 2011 až 2020. Cílem těchto akcí bylo podle Bulharska zastavit dodávky munice Ukrajině a Gruzii.

Lotyšské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že vyhošťuje tři pracovníky ruského velvyslanectví v Rize. Podle něj nebylo jejich působení slučitelné s diplomatickým statusem a způsobovalo újmu Lotyšsku. Krok podniklo rovněž v solidaritě s Ukrajinou, která již přes tři týdny čelí ruské vojenské agresi.

Podobně formulované prohlášení vydalo dnes také ministerstvo zahraničí Estonska, které se rozhodlo vyhostit též tři ruské diplomaty, a Litvy, která označila za persony non grata čtyři ruské diplomatické pracovníky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď