Strana bývalého bulharského premiéra Borisova vyhrála volby, zemi hrozí pat

foto Bývalý premiér Bojko Borisov odevzdává svůj hlas ve volební místnosti v Bankji během parlamentních voleb v Bulharsku 2. října 2022.

Sofia - Konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova zvítězila v nedělních parlamentních volbách v Bulharsku se ziskem 25,3 procenta hlasů. Informovala o tom dnes bulharská agentura BTA po sečtení hlasů ze všech volebních okrsků. Očekává se, že prezident Rumen Radev pověří Borisova sestavením vlády, strana GERB je ale po korupčních skandálech svého šéfa v politické izolaci, napsala agentura DPA.

Fotogalerie

Na druhém místě skončila se ziskem 20,2 procenta centristická strana Pokračujeme ve změně (PP) expremiéra Kirila Petkova. Podobné výsledky uváděly i průzkumy u voličů při odchodu z volebních místností zveřejněné v neděli. Do parlamentu, který má 240 členů, se probojovalo též dalších pět stran. Čtyřprocentní hranici naopak nepřekročilo populistické uskupení Je takový národ (ITN), které způsobilo pád Petkovy vlády a otevřelo cestu k předčasným volbám.

Bývalý premiér Petkov dnes oznámil, že do koalice s GERB nevstoupí, což ostatně sliboval už v předvolební kampani. Většinu v novém parlamentu by ale neměla ani koalice, která podporovala jeho vládu. Vládnout s Borisovem nechtějí ani strana turecké menšiny DPS, která je se ziskem 14 procent hlasů třetí, ani čtvrtí socialisté, kteří dostali devět procent hlasů. Deset procent získala nacionalistická a proruská strana Obrození.

Konečné oficiální výsledky s rozdělením mandátů, které budou zahrnovat i hlasy Bulharů odevzdané v zahraničí, se čekají ve čtvrtek, napsala agentura Reuters. Volební komise uvedla, že letošního hlasování se zúčastnilo zhruba 2,5 milionu Bulharů což bylo nejméně od roku 1989.

Nedělní parlamentní volby v Bulharsku byly už čtvrté za necelé dva roky. Ani toto hlasování ale s velkou pravděpodobností nevyřeší patovou situaci na politické scéně. Političtí analytikové očekávají dlouhé týdny jednání mezi parlamentními stranami. Podle agentury DPA ale není vyloučeno, že nakonec zemi povede další úřednický kabinet jmenovaný prezidentem Radevem. To by nejspíše vedlo k vypsání nových předčasných voleb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď