Budišov opravuje kapli s barokní výmalbou

foto Zámecká kaple svaté Anny v Budišově na Třebíčsku je v rukou restaurátorů (na snímku z 9. srpna 2019). Pracují na obnově sedmi nástěnných maleb z 18. století. V budoucnu má být kaple součástí historické prohlídkové trasy zámku, kterou městys připravuje. Majitelem zámku je od roku 2005. Do obnovy kaple už investoval kolem čtyř milionů korun. Letošní práce restaurátorů vyjdou asi na 700 tisíc korun.

Budišov (Třebíč) - Zámecká kaple svaté Anny v Budišově na Třebíčsku je v rukou restaurátorů. Pracují na obnově sedmi nástěnných maleb z 18. století. V budoucnu má být kaple součástí historické prohlídkové trasy zámku, kterou městys připravuje. Majitelem zámku je od roku 2005. Do obnovy kaple už investoval kolem čtyř milionů korun. Letošní práce restaurátorů vyjdou asi na 700.000 korun. ČTK to řekl místostarosta Milan Boček.

Fotogalerie

Loni restaurátoři pracovali na stropní výmalbě, která mimo jiné zachycuje podoby dětí šlechtických majitelů zámku. Do listopadu by obnovou měly projí nástěnné obrazy s náboženskými výjevy. Část z nich vznikla kolem roku 1720, část je asi o šedesát let mladší.

Barokní je také olejomalba na plátně, která byla původně zavěšená u stropu kaple. Znázorňuje andílky uctívající oltář. Nyní je v restaurátorské dílně akademické malířky Evy Kolmanové. Obraz byl podle ní v havarijním stavu, byl potrhaný, malba na něm uvolněná, špinavá a se zoxidovaným lakem. Rám, na kterém byla napnutá, byl rozpadlý a napadený červotočem. "Mysleli si, že by to třeba mohl být Brandl (barokní malíř Petr Brandl), ale to vylučuji. Nechala jsem udělat analýzu běloby a modře a ukázalo se, že ta modř může být buď poměrně vzácný barokní pigment lapis lazuli nebo pigment z 19. století, který má stejné složení. Jak to ale vidím, je to v každém případě barokní obraz, pokud by ta modř byla mladší, může se jednat o přemalbu nebo retuš," řekla Kolmanová. Na své původní místo na strop kaple se obraz vrátí v listopadu, kdy by mělo být dokončeno i restaurování stěn.

Obrazy na nich jsou především znečištěné. Omítka potřebovala hloubkovou injektáž, malby lokální fixaci a retuš. "Měli bychom se dostat k původní podobě díla, jenže v některých částech už se nacházejí druhotné zásahy, přemalby, které nemůžeme stoprocentně nahradit, můžeme je jen v některých částech potlačit," řekl restaurátor Marián Grančák.

Kaple a další dva malované sály chce městys v budoucnu zpřístupnit jako historickou prohlídkovou trasu končící v sala terreně v zahradě. Zámek, který desítky let využívá Moravské zemské muzeum jako přístupný zoologický depozitář, by mohl být po opravě kulturním centrem širšího okolí. Prozatím se v něm příležitostně pořádají například koncerty.

Původně vodní tvrz měla do roku 1945 své šlechtické majitele. Nějaký čas byla ze zámku škola, případně sklad textilu. Byly v něm také byty a kaple sloužila jako sušárna prádla nebo sklad uhlí, řekl Boček. Zámek spravovala obec, později Vodohospodářské stavby Praha a pak Moravské zemské muzeum. Od roku 2005 je majitelem zámku obec a muzeum je v nájmu.

Obnova kaple začala jejím průzkumem v roce 2009. Později získala novou střechu a krov. Podařila se i záchrana povalového stropu. Novinkou bude v závěru oprav instalace osvětlení kaple. Elektřina v ní zatím zavedena nebyla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď