Brusel trvá na plně funkční irské pojistce v brexitové dohodě

foto Hlavního brexitový vyjednavač EU Michel Barnier (vpravo).

Londýn/Brusel - Nezbytnou součástí jakékoli dohody o britském odchodu z Evropské unie je "plně proveditelné a právně funkční řešení" problému kolem irské hranice. Evropská komise to uvedla po dnešním setkání svého hlavního brexitového vyjednavače Michela Barniera s britským ministrem pro odchod z EU Stephenem Barclayem. Podle deníku Financial Times (FT) ale britský premiér Boris Johnson v rozhovoru s kolegy vyjádřil pochybnosti, že se na příštím unijním summitu podaří dosáhnout plnohodnotnou náhradu za stávající irskou pojistku.

Johnson požaduje po zbytku EU přepracování tohoto sporného mechanismu, který má zajistit zachování volného režimu na hranici mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Model obsažený v hotovém návrhu dohody o rozluce označuje za nedemokratický, protože by v případě uplatnění mohl Británii natrvalo udržet v bezcelní zóně EU. Brusel uvádí, že o změně pojistky lze vyjednávat, požaduje ale po Londýnu alternativu, která by rovněž ochránila jednotný unijní trh a mírový proces na severu Irska.

Johnson podle FT řekl svým kolegům, že dojednání "právně funkčního" řešení pro irskou hranici od říjnového summitu EU neočekává. Dodal prý, že jisté detaily možná bude potřeba doladit později. "Potřebujeme vidět určitou vůli na obou stranách," cituje deník nejmenovaného činitele britské vlády.

Zbytek EU ale takový přístup odmítá, což dokládá i dnešní prohlášení Evropské komise. "Je nezbytné, aby bylo v dohodě o vystoupení obsaženo plně proveditelné a právně funkční řešení. Jsme nadále otevřeni a ochotni zkoumat jakékoli návrhy, které splňují všechny cíle pojistky," píše se v komuniké výkonného orgánu EU.

Britský ministr Barclay podle agentury Reuters vyjádřil optimismus ohledně možnosti, že bude dosaženo nové brexitové dohody. "Je tady jasný vzkaz od předsedy (EK Jeana-Claudea) Junckera a od premiéra (Johnsona), že dohoda je možná," uvedl Barclay. Potvrdil, že příští týden budou pokračovat jednání na technické úrovni a také avizoval schůzku premiéra Johnsona s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem na okraj Valného shromáždění OSN.

Do brexitu zbývá 41 dní a britští novináři zůstávají poměrně skeptičtí ohledně šancí na nalezení kompromisu mezi stanovisky Londýna a zbytku EU. Britská vláda tento týden EK dodala materiály s návrhy ohledně podoby irské pojistky. Uvedla, že zatím nejde o právně funkční řešení, které by podle ní obě strany teprve hledaly během přechodného období po brexitu. Komise ale tyto poklady označila za nedostatečné a uvedla, že pojistku nemohou nahradit, plyne z dokumentu EK, který získala televize Sky News.  

Irský ministr zahraničí Simon Coveney dnes prohlásil, že dohoda stále není blízko. Podle informací bruselské zpravodajky BBC Katyi Adlerové se všichni chtějí vyhnout dalšímu odkladu brexitu, který nikam nepovede, unie ale nepřistoupí na zrušení dojednané irské pojistky při absenci "neprůstřelné" alternativy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď