BRS se zabývala systémy, které používají technologie Huawei a ZTE

foto Ilustrační foto - Logo čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei.

Praha - Bezpečnostní rada státu (BRS) se dnes ráno zabývala přehledem informačních systémů, které používají technologie od čínských firem Huawei a ZTE a jejich dceřiných společností. V tiskové zprávě o tom informoval úřad vlády. Před používáním technologií Huawei a ZTE ve vybraných klíčových IT systémech varoval koncem loňského roku Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko.

Prosincové varování NÚKIB se týkalo užívání softwaru i hardwaru v systémech zařazených do kritické infrastruktury nebo významných informačních systémech, kterých je několik desítek. "BRS se zabývala přehledem používaných technologií Huawei a ZTE, včetně jejich dceřiných společností, v systémech kritické informační infrastruktury, informačních systémech základních služeb a významných informačních systémech," uvedl dnes bez dalších podrobností úřad vlády.

Technologie Huawei využívají všichni tři tuzemští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. Firma bezprostředně po loňském varování NÚKIB odmítla jeho opodstatněnost. Trvala na tom, že nemá povinnost do svých produktů instalovat "zadní vrátka", která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software. Společnost také uvedla, že varování úřadu porušilo mezinárodní právo a hrozila Česku arbitráží.

Kybernetické bezpečnosti se dnes BRS dotkla i v otázce zabezpečení systémů na jednotlivých ministerstvech. Naposledy se o útocích na české úřady hovořilo v případě narušení vnější počítačové sítě ministerstva zahraničí letos v červnu. Podle serveru Deník N za ním s velkou pravděpodobností stála ruská vojenská rozvědka GRU. BRS se podle tiskové zprávy zabývala problematikou zejména z pohledu peněz, které jsou v jednotlivých resortech na kyberbezpečnost vyčleněny.

"Bezpečnostní rada státu dále schválila Informaci o plnění úkolů vyplývajících z Koncepce rozvoje schopností Policie České republiky vyšetřovat kybernetickou kriminalitu," uvedl úřad. Rada také vzala mimo jiné na vědomí dokument Koncepce výstavby Armády České republiky 2030.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je středa 16. října 2019

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď