Bronchitida

foto Nachlazení - chřipka - teplota - teploměr - nemoc - ilustrační foto

Bronchitida - zánět průdušek, může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Chronická bronchitida vede velmi často k CHOPN.

Vadí mi ten kašel po ránu

Vadí mi ten kašel po ránu... Jsem rozhodnutý s kouřením přestat. Zase chtějí zdražit cigarety. Včera nejel výtah a já jsem sotva vylezl do schodů. Cítil jsem se vymačkaný jako citron. Ráno zdravím v zrcadle neznámého člověka, vypadá na šedesát. Když člověk pije alkohol a kouří, ranní kocovina je mnohem horší.

Základní informace

Bronchitida - tedy zánět průdušek - může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Zatímco akutní bronchitida je nárazová záležitost, která odezní během dvou týdnů, chronická bronchitida (CHB) je dlouhodobý problém a i když bývá považována za "banální kuřácký kašel", vede velmi často k chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Ta bývá příčinou trvalých obtíží a invalidity. Chronickou bronchitidou trpí v České republice téměř každý pátý obyvatel!

Jaká je příčina

Akutní bronchitida bývá nejčastěji vyvolána virovou (adenoviry, echoviry atd.), méně často bakteriální infekcí (Hemofilus, Streptokok). Dosti často se zánět průdušek kombinuje se zánětem průdušnice, pak jde o tracheo-bronchitidu. Průdušky mohou být také podrážděny chemicky (dráždivými výpary), tepelně (při požárech) nebo mechanicky (kanyla při intubaci). Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Čím vyšší konzument cigaret, tím hůře. Na vzniku CHB nemá vliv kouření doutníků a dýmky. Dalšími rizikovými faktory jsou opakované akutní infekce dýchacích cest (respirační infekce). Škodlivé jsou i některé vlivy pracovního prostředí (chemické provozy atd.) nebo znečištěné ovzduší. Je ale i určitá vrozená citlivost průdušek, proto se u stejně silných kuřáků nevyvíjí CHB stejně rychle.

Jaké jsou příznaky

Akutní bronchitida se projevuje dráždivým kašlem a bolestmi za hrudní kostí. Bývá přítomna teplota, mohou být celkové příznaky infekce jako únava, slabost, bolesti hlavy, kloubů a svalů. Po několika dnech se kašel mění v produktivní, je vykašláváno sputum různé kvality - hlenové, hleno-hnisavé nebo s příměsí krve. Příznaky při správné léčbě za 1-3 týdny odeznívají.

Hlavním projevem chronického zánětu průdušek je chronický kašel (alespoň 3 měsíce v roce 2 roky po sobě) spojený s vykašláváním různých sekretů. Nejčastěji je sputum hlenovité až hleno-hnisavé. Pokud je CHB příčinou zúžení průdušek, tak hovoříme o chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Pak se k projevům přidává ještě postupně narůstající dušnost, nejprve jen při námaze, později i v klidu, nevýkonnost. Vlivem sníženého množství kyslíku v krvi mohou být kůže a sliznice promodralé (cyanóza). V pokročilejších stádiích CHOPN se objevuje hubnutí a celkové chátrání. Toto onemocnění zhoršuje průtok krve plícemi, a proto postupně dochází k selhávání pravé srdeční komory. Objevují se otoky dolních končetin, zvětšení jater, prohlubuje se cyanóza.

První pomoc

Při akutní bronchitidě si vlezte do postele, dodržujte klidový režim, hodně pijte. Můžete užít nějaký lék proti teplotě a na vykašlávání. Chronická bronchitida je dlouho trvající nemocí a o první pomoci tedy nemůžeme hovořit.

U lékaře

Lékař s vámi probere nejprve anamnézu (předchorobí). Budou ho zajímat onemocnění, se kterými se léčíte, jaké léky užíváte, zda kouříte, jaké nemoci se vyskytly v rodině. Ze současných obtíží je důležité, jak dlouho kašlete, zda něco vykašláváte, jestli máte teplotu, bolesti hlavy, svalů, kloubů, jestli jste dušný(á)- při námaze nebo dokonce v klidu, zda máte otoky nohou.

Dále vás lékař podrobně a komplexně vyšetří, změří vám krevní tlak, počet pulsů a teplotu. Velmi pozorně si fonendoskopem poslechne zvuky vyvolané dýcháním - na zádech i vepředu na hrudníku, hrudník dále vyšetří poklepem.

Velmi důležitým vyšetřením při chronickém zánětu průdušek je rentgenový snímek hrudníku . Při akutní bronchitidě nemusí být prováděn, protože na něm nemusí být patrné odchylky od normálního nálezu. Provádí se mikrobiologický rozbor sputa, aby se zjistilo, zda je nebo není přítomna bakteriální infekce průdušek.

Při CHB se provádí spirometrie , aby se vyloučilo nebo potvrdilo, že je přítomná i CHOPN. Je to vyšetření, při kterém je měřena rychlost proudění vzduchu při nádechu a výdechu, hodnotí se dechové objemy a další důležité parametry.

Při akutním zánětu průdušek vám lékař doporučí, abyste dodržovali klidový režim, přijímali dostatečné množství tekutin a samozřejmě nekouřili. Na horečku se užívají běžné léky proti teplotě (paracetamol, kyselina acetylosalicylová). Ke zmírnění dráždivého kašle v počátečních stádiích jsou podávána antitusika (kodein atd.), později k odkašlávání pomáhají expektorancia. Pokud není podezření na bakteriální příčinu, tak se antibiotika nepodávají.

Složitější je léčba chronické bronchitidy, protože změny v průduškách bývají nevratné. Přestaňte kouřit! V případě, že je CHB důsledkem škodlivého pracovního prostředí, tak bývá nutné změnit práci. Po konzultaci s lékařem začněte cvičit a zvyšujte svou fyzickou aktivitu některým z aerobních cvičení (rychlá chůze, běh, plavání, cyklistika, aerobik). Na dechové obtíže jsou podávány léky, nejčastěji ve formě aerosolů, které jsou vdechovány a způsobují roztažení průdušek (bronchodilatancia). Bakteriální superinfekce, která může být zodpovědná za akutní zhoršení kašle, se musí přeléčit antibiotiky.

Co neovlivníte

Vzniku akutní bronchitidy se příliš neubráníte Všichni jsme vystaveni škodlivému vlivu znečištěného ovzduší, které je rizikem vzniku CHB. Ovlivnit neumíme vrozené faktory vyšší citlivosti ke všem průdušky poškozujícím vlivům, včetně kouření.

Co můžete sami

Zatímco vzniku akutní bronchitidy příliš zabránit nemůžete, tak riziko chronického zánětu průdušek můžete velmi významně omezit tím, že nebudete kouřit! Při práci v rizikovém prostředí musíte dodržovat pravidla bezpečnosti práce. V případě silně znečištěného ovzduší omezte pobyt mimo budovy. Pokud již máte s průduškami problémy, tak se v době epidemií chřipek a nachlazení vyhýbejte hromadným dopravním prostředkům a prostorám, kde byste mohli infekci chytit. Každou akutní respirační infekci byste měli náležitě vyléčit.

Máte riziko vzniku onemocnění?

Kouříte? Pak jste ve velkém riziku, že CHB onemocníte. Rizikové jsou i opakované infekce dýchacích cest. Více ohroženi jsou muži, počet nemocných stoupá s věkem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď