Brno získalo ocenění za projekt přidělení bytů slabším rodinám

foto Panelový dům, byty - ilustrační foto.

Brno - Brno získalo ocenění za projekt přidělení bytů sociálně slabým rodinám s dětmi. Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) ho vyhodnotila jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi. V tiskové zprávě to dnes uvedla Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu. Brno uspělo s projektem nazvaným Rapid Re-Housing, ve kterém přidělilo slabším rodinám v bytové nouzi 50 městských bytů.

Nominované byly kromě Brna například projekty měst Glasgow a Helsinky. "Je to velké ocenění pro náš tým a hlavně pro Brno. Je to velké nakopnutí do další práce, která pro mě osobně neskončí, dokud bude jediná rodina s dítětem bez bydlení. Protože společnost, kde děti vyrůstají bez střechy nad hlavou, není společnost, ve které chci žít," uvedl na sociální síti po získání ceny koaliční zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno), který má projekt na starosti.

Projekt umožnil 50 rodinám s dětmi, které bydlely v ubytovnách, azylových domech nebo v jiných formách bytové nouze, aby se staly nájemníky městských bytů. Rodiny se stěhovaly od loňského září do letošního května. Město získává peníze za nájem přímo z dávek na bydlení.

Celkem 16 rodin bydlí v bytech už rok, z toho 15 rodinám byla smlouva prodloužena. "Projekt si tak po roce fungování drží 94procentní úspěšnost, což je srovnatelné s obdobnými projekty v zahraničí a výsledek je nad původní očekávání," uvedla Gardoňová.

Podle ní česká vláda v roce 2015 schválila strategii boje proti sociálnímu vyloučení a dala si za cíl do roku 2020 přestěhovat 6000 rodin z ubytoven do bytů. "Projekt Rapid Re-Housing Brno jasně ukazuje, že je to možné a udržitelné řešení a že prakticky jakákoliv rodina je schopna si udržet bydlení, pokud je jí poskytnuta šance a správná podpora. Projekt by se tak mohl stát dlouhodobým a finančně výhodným strategickým řešením pro rodiny bez domova na celostátní úrovni," uvedla Gardoňová.

Projekt vznikl ve spolupráci Magistrátu města Brna a Platformy pro sociální bydlení, jejímž cílem je minimalizace bezdomovectví rodin a jednotlivců v Brně. Průzkum odhalil přes 400 rodin s dětmi v bytové nouzi. V některých případech jsou to matky samoživitelky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď