Brno má po úpravách největší 3D planetárium ve střední Evropě

foto Zástupci Hvězdárny a planetária Brno představili 2. října 2018 novinářům nové 3D planetárium, které je největším svého druhu ve střední Evropě. Návštěvníci budou moci spatřit planety či jiná vesmírná tělesa v celé jejich hloubce a navíc v sytějších a kontrastnějších barvách. S novou technologií hvězdárna současně představí dvě nová představení. Pro veřejnost bude novinka v planetáriu na Kraví hoře zpřístupněna od 5. října.

Brno - Návštěvníci brněnské Hvězdárny a planetária na Kraví hoře od 5. října uvidí planety a další vesmírná tělesa plasticky, navíc v sytějších a kontrastnějších barvách. Nové 3D planetárium, které je podle provozovatelů největší svého druhu ve střední Evropě, dnes pracovníci hvězdárny představili novinářům. Do vybavení 3D planetária město investovalo 39 milionů korun, zbylé stavební a další úpravy si vyžádaly ještě asi 10 milionů.

"Díky projekci na jedinečnou plochu v podobě sedmnáctimetrové polokoule mají návštěvníci již nyní pocit, že se ocitají uprostřed napínavého děje. Nové stereoskopické nebo také 3D planetárium ale přidává našim projekcím další rozměr," uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Návštěvníci si po příchodu do planetária nasadí speciální brýle vybavené filtry s tekutými krystaly. Jsou synchronizované prostřednictvím řídících počítačů a střídavě zacloní pravé nebo levé oko. V lidském mozku se ale oba vjemy spojí a vytvoří trojrozměrný efekt. Vesmírné objekty i modely kosmických lodí tak najednou působí plasticky. Obraz se navíc bude promítat ve vyšším rozlišení téměř 25 milionů pixelů až 120krát za vteřinu a díky projektorům s technologií laserfosfor i v sytějších a kontrastnějších barvách.

S novou technologií hvězdárna současně chystá dvě nová představení. Kromě projekcí v 3D režimu ale bude promítat i nadále také klasicky dvojrozměrně. "Počítáme s tím, že budeme promítat to nejlepší i z našeho starého repertoáru. Jedná se například o představení Morava 360. To máme sice jenom ve 2D verzi, ale s novým projekčním zařízením ten vizuální zážitek bude daleko zajímavější," řekl Dušek.

Práce na planetáriu trvaly necelé dva měsíce. Součástí instalace nového projekčního systému byly i úpravy projekční plochy, polohovatelných sedadel, vstupní haly a venkovního prostoru hvězdárny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď