Brno dá navíc 2,5 milionu na letošní ročník Grand Prix

foto Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů, 5. srpna 2018 v Brně.

Brno - Brno dá na letošní ročník Grand Prix silčních motocyklů navíc 2,5 milionu korun. Schválili to dnes zastupitelé. Brno už dříve vyčlenilo 15 milionů korun. Kraj závody podpořil částkou 25 milionů a ve čtvrtek by měl projednat navýšení této podpory také o 2,5 milionu korun. Stát má přispět 55 miliony korun a náklady ve výši pět milionů pokryje Automotodrom Brno, který pořadatelskému spolku kraje a města pronajímá okruh pro akci. Závody se pojedou 4. srpna.

Pro vyšší podporu bylo všech 47 přítomných zastupitelů, nikdo nebyl proti ani se nezdržel. Velkou cenu letos počtvrté uspořádá spolek kraje a města, který má s promotérskou společností Dorna smlouvu na pět ročníků. Velká cena ale byla v nejistotě poté, co na ni stát letos nejdříve vyčlenil 39 milionů, přestože ho spolek žádal o 65 milionů. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak řekl, že musí najít více peněz město a kraj. Město s krajem se proto domluvily, že každý dá ještě 2,5 milionu navíc a s Automotodromem se dohodly, že pokryje náklady ve výši pět milionů korun. Vláda pak na základě toho navýšila podporu z 39 na 55 milionů korun. Dál se bude jednat o systémové podpoře závodů, protože politici musejí o podpoře jednat zvlášť na každý rok, což akci vrhá do nejistoty.

Velká cena skončila loni ve ztrátě 31 milionů korun. Způsobuje to vysoký zalistovací poplatek na zisk licence, který přesahuje 100 milionů korun. Náklady byly 170 milionů. Z toho 20 milionů pokryl kraj, 10 milionů dalo město, 70 milion vynesly lístky a stát dal 39 milionů, přestože po něm spolek požadoval 100 milionů. Dorna kvůli opožděným splátkám poslala spolku vytýkací dopis, v němž bylo, že pokud bude spolek platit podle dohody, je ochotná se bavit o dalších ročnících, v opačném případě se ale nebude o čem bavit.

Velké ceně hrozil zánik už v minulosti, protože ji její předešlý pořadatel Automotodrom Brno nechtěl pořádat kvůli ztrátovosti. Politici z kraje a města se proto rozhodli akci zachránit kvůli tomu, že dělá regionu dobrou reklamu a na daních ze služeb přinese kolem 200 milionů korun. Vznikl proto spolek, který akci pořádá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď