Brno bude příští rok hospodařit s rozpočtem 16 miliard korun

foto Ilustrační foto - Zasedání brněnského zastupitelstva, kam 14. května 2019 přišla zhruba stovka lidí žádat více bytů pro lidi bez domova. Město pro ně vyčlenilo 20 bytů, účastníci požadují alespoň 80. Zastupitelé budou rozhodovat o přípravě žádostí o dotace z ministerstva práce a sociálních věcí, které mohou na tyto projekty čerpat.

Brno - Brněnští zastupitelé dnes schválili rozpočet města na příští rok, počítá s příjmy 14,1 miliardy a výdaji 16 miliard korun. Rozdíl dokryjí peníze města z letošního rozpočtu. Oproti tomuto roku Brno příští rok počítá na příjmové i výdajové straně zhruba s miliardou navíc s ohledem na vývoj ekonomiky a daní. Na investice bude skoro pět miliard korun stejně jako letos. O dalších asi 300 milionů se sníží dluh, na konci příštího roku má činit přes tři miliardy korun.

Pro rozpočet zvedlo ruku 33 zastupitelů, dva byli proti, a to bývalý primátor Petr Vokřál a jeho bývalý náměstek Richard Mrázek (oba ANO), 17 zastupitelů se hlasování zdrželo, byli to opoziční zastupitelé z ANO a SPD.

Rozdíl mezi výdaji a příjmy pokryjí peníze z letošního rozpočtu, jako jsou například nedočerpané výdaje, vyšší příjmy a peníze z fondů. Mezi hlavní investice budou patřit dopravní stavby, mimo jiné pokračování projektu na přeložce tramvajové trati z ulice Dornych do ulice Plotní nebo prodloužení tramvajové trati k univerzitnímu kampusu. Pracovat se bude i na vzniku koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum a na vybudování sportovního areálu u muzejního pavilonu Anthropos.

Vokřál v diskuzi namítal, že je rozpočet schodkový v době, kdy je ekonomika nejvýš. Kritizoval také to, že dlouhodobě klesají investice a ve výhledu klesnou až na 3,5 miliardy. Vaňková uvedla, že do investic půjde příští rok skoro 30 procent rozpočtu. "Je to částka, která je podle mého názoru odpovídající. Pro mě je zásadní, aby to bylo skutečně proinvestované. Jedna věc je něco naplánovat a druhá je pak skutečné čerpání. Pokud se nám to podaří proinvestovat, budu spokojená," uvedla Vaňková.

Opoziční SPD navrhovala, aby se o 200 milionů snížila podpora kultury, návrh ale neuspěl. Na druhé straně bývalý náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno), který už není v zastupitelstvu, navrhoval vyšší podporu kultuře. Jeho návrh si osvojil Vokřál, ale ani ten neuspěl. Na kulturu město dává přes miliardu korun. "Z mého pohledu jde do kultury velké množství peněz a myslím si, že jsme vysoce nad průměrem proti ostatním městům. Rozpočet je sestavovaný podle potřeb. Můžeme debatovat, jestli má být podpořen jeden festival nebo tři. Není jedno univerzální správné řešení, ale my jsme se rozhodli takto," řekla Vaňková.

Na letošní rok schválili brněnští zastupitelé loni v prosinci rozpočet s příjmy 13 miliard a výdaji 15,2 miliardy korun. Na vyrovnání rozdílu se počítalo s vlastními zdroji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď