Brněnský CEITEC se více zaměří na robotiku a průmyslové inovace

foto Budova CEITEC Masarykovy university v Brně, největšího partnera konsorcia CEITEC.

Brno - Středoevropský technologický institut v Brně (CEITEC VUT) se více zaměří na robotické systémy a inovace v průmyslové výrobě. Dosud se výzkum v konsorciu CEITEC orientoval hlavně na vědy o živé přírodě, pokročilé materiály a nanotechnologie. V jedné z hal kampusu Pod Palackého vrchem ale nyní vzniká testovací platforma průmyslu 4.0 za přibližně 450 milionů korun, oznámila dnes ČTK Kateřina Vlková z CEITEC VUT.

VUT) se více zaměří na robotické systémy a inovace v průmyslové výrobě. Dosud se výzkum v konsorciu CEITEC orientoval hlavně na vědy o živé přírodě, pokročilé materiály a nanotechnologie. V jedné z hal kampusu Pod Palackého vrchem ale nyní vzniká testovací platforma průmyslu 4.0 za přibližně 450 milionů korun, oznámila dnes ČTK Kateřina Vlková z CEITEC VUT.

Jde o součást projektu RICAIP, na kterém brněnští výzkumníci spolupracují s kolegy z Českého vysokého učení technického v Praze a také z Německa.

"Díky podpoře 450 milionů korun bude v letošním roce v institutu CEITEC VUT zprovozněno výzkumné a inovační centrum, jehož cílem je vývoj technologií s využitím umělé inteligence a robotiky pro plně automatizovanou výrobu, kterou si bude moci zadat a využívat kdokoliv na světě," uvedl v tiskové zprávě Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT.

Výzkum a vývoj v oblasti kybernetiky a robotiky není na CEITEC VUT úplnou novinkou. Od počátku v centru působí výzkumná skupina Pavla Václavka, její členové se podobným tématům věnují skoro deset let. Představili své roboty pro záchranáře, spolupracovali na vývoji cenově dostupného elektrického automobilu nebo jeho řídicího systému. Výzkumná skupina díky svým aktivitám také navázala partnerství se zahraničními i domácími firmami či institucemi.

Od nového programu vedení CEITEC VUT očekává další uplatňování výsledků výzkumu v aplikační sféře. Digitalizace, automatizace a využití prvků umělé inteligence jsou v centru zájmu v řadě oblastí, ať už jde o výrobu nebo automatické dopravní prostředky.

"Tyto technologie umožní přenechat rutinní práce strojům a lidem dovolí věnovat se spíše kreativním činnostem. Naším cílem je spojit znalosti vědců a výzkumníků s kompetencemi předních českých a světových firem k rychlejšímu uvedení těchto technologií do praxe," uvedl Václavek, který je koordinátorem nového výzkumného programu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď