Brněnské osobnosti zapálily pochodně za země, v nichž se válčí

foto Happening Světový den míru 21. září na Moravském náměstí v Brně. Jednadvacet brněnských osobností rozsvítilo louče pro více než dvě desítky zemí, ve kterých se válčí.

Brno - Jednadvacet osobností zapálilo v Brně při příležitosti Světového dne míru louče za dvě desítky zemí, ve kterých se válčí a umírají v nich tisíce lidí. Premiérový ročník akce uspořádala bývalá mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet-Lan Kosinová, která absolvovala mise v uprchlických táborech. Podle ní není život v míru samozřejmostí, a válčí se jen dvoje státní hranice od nás, na Ukrajině.

Osobnosti z různých odvětví se symbolicky sešly na Moravském náměstí u fontány, která je alegorií Mírnosti. Louč zapálil například moderátor Aleš Zbořil, někdejší předseda Židovské obce Brno Pavel Fried, ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý, ředitel Moravské galerie Brno Jan Press, spisovatelka Kateřina Tučková nebo zpěvačka skupiny Javory Hana Ulrychová. "Díky akci se do povědomí lidí dostane, že není všude ve světě tak krásně jako u nás. V některých zemích se dějí strašné věci a málokdo si to uvědomuje," řekla ČTK Ulrychová.

Zapálilo se 22 loučí, z nich 21 bylo za konkrétní země jako Ukrajina, Sýrie, Izrael a Palestina, Somálsko, Libye, Irák, Kurdistán nebo Afghánistán, kde umírají tisíce lidí a miliony dalších musely utéct. Poslední louč byla ze všechny další země. Podle Kosinové se bojuje asi v 60 zemích a válkami je postiženo 60 milionů lidí. Kosinová vyzvala účastníky akce, aby přispěli do sbírky vyhlášené brněnskou charitou na podporu lékařského střediska v iráckém Kurdistánu. Ze setkání by chtěla udělat každoroční akci.

Louč za Afghánistán v Brně zapálil i afghánský psychiatr Safa Safa Hassani, který už zhruba 10 let žije s rodinou na Vysočině. "Takové akce jsou výborné, že se vzpomíná na lidi, kteří jsou ve válce. Každý den je tam nějaký atentát a umírají stovky i tisíce lidí ve válce," řekl Hassani. Českou republiku považuje za svůj domov, přestože žil asi 30 let v Afghánistánu. "Znovu jsem se v České republice narodil. Nedovedu si představit odejít někam jinam. Máme zázemí a kamarády. I když jsme někde na dovolené a vrátíme se zpátky, jsme spokojení," dodal Hassani.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď