Brněnské biskupství interně prošetřuje počínání kněze ze Znojemska

foto Kostel, kostelní lavice, mše, církevní obřad - ilustrační foto.

Brno - Brněnské biskupství interně prošetřuje počínání římskokatolického kněze ze Znojemska, prozatím jej poslalo mimo farnost a přijalo i další opatření. Biskupství o tom dnes informovalo na svém webu. Podle Deníku.cz je důvodem podezření ze sexuálního zneužívání nezletilé dívky.

Biskupství uvedlo, že kněze už v minulosti prověřovalo státní zastupitelství s policií a případ odložilo. Loni před Vánoci ale stejný člověk podal další podnět. Biskupství proto zahájilo nové předběžné šetření a učinilo preventivní opatření k ochraně možné oběti, což je postup, který vyplývá z platných církevních norem.

"Toto opatření se týká především pozastavení výkonu úřadu faráře, příkazu pobytu mimo farnost, zákazu pastorační práce s mládeží. Jmenovanému byl nařízen kontakt s psychologem a byl mu přidělen stálý dohled zkušeného tutora," stojí ve vyjádření na webu biskupství. Po skončení interního prošetřování církev stanoví další kroky.

První podnět, který se týkal stejného kněze, biskupství obdrželo v únoru 2019. Bylo v něm uvedeno, že před 13 lety mohlo dojít k sexuálnímu obtěžování. Biskupství podalo na Krajské státní zastupitelství trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu. Krajští žalobci podnět předali Okresnímu státnímu zastupitelství ve Znojmě, které ve spolupráci s policií případ vyšetřilo a dospělo k závěru, že skutek se s největší pravděpodobností nestal, případně je promlčený.

"Proto v květnu 2019 Okresní státní zastupitelství ve Znojmě věc odložilo, o čemž vyrozumělo i osobu, která podnět podala. V prosinci loňského roku podala tatáž osoba další podnět k prošetření nevhodného jednání," informovalo biskupství.

Podle Deníku.cz kněz dosud působil v římskokatolické farnosti Prosiměřice, pod kterou spadají i okolní obce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď