Brněnská rada neprojednala pokračování ředitele divadla Glasera

foto Ilustrační foto - Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser vystoupil 25. srpna v Brně na zahajovací tiskové konferenci k sezoně 2015/2016.

Brno - Rada města Brna dnes navzdory plánovanému programu neprojednala pokračování funkčního období ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera a šéfů dalších tří příspěvkových kulturní organizací. Většina radních chce personálie řešit až po komunálních volbách. Náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) s tím nesouhlasí, poukazuje na nejistotu, která kvůli tomu v kulturní organizacích vznikne.

Glaser v posledních dnech čelil kritice z části politického spektra za uvedení inscenací režiséra Olivera Frljiče na festivalu Divadelní svět Brno. Proti jedné z nich protestovali křesťané na náměstí a radikálové z hnutí Slušní lidé přímo na jevišti.

Hollan navrhne, aby se rada hodnocením ředitelů Národního divadla Brno, Domu umění, Městského divadla a Filharmonie Brno brzy zabývala znovu. "Odsouvat rozhodnutí je špatný signál vůči celé kultuře a s ohledem na to, co celou dobu v této oblasti hlásám a prosazuji, cítím povinnost snažit se, aby k tomu rada přistoupila zodpovědně a rozhodla," napsal Hollan ČTK.

Z hlediska zákona je funkční období ředitelů příspěvkových kulturních organizací časově neomezené. Podle zřizovacích listin se ale zpravidla po pěti letech jejich činnost hodnotí a výsledky pak projedná rada, která ředitele potvrdí ve funkci, anebo vypíše výběrové řízení. Hodnocení je hotové, rada ovšem materiály stáhla z programu dnešního jednání.

Nejistota ohledně pokračování ředitele ve funkci je podle Glasera nepříjemná pro divadlo i další kulturní organizace. "Aby divadlo k něčemu bylo, tak musí plánovat minimálně dva až tři roky dopředu. Pracujeme tedy hluboce za hranice svého mandátu, aspoň tak to vidím za Národní divadlo Brno," uvedl pro ČTK Glaser. Radní si podle něj neuvědomují, kolik lidí vrhají do existenční nejistoty. "A kolik jich taky může sbalit kufry a jít za nabídkami někam jinam," řekl Glaser.

Podle Hollana je podpora rady důležitá i pro ředitelku filharmonie Marii Kučerovou, která se dlouhodobě angažuje ve výstavbě nového koncertního sálu a pro příští sezony přivedla nového šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. Jak Kučerová, tak Glaser, jenž se musel vypořádat například s uzavřením Janáčkova divadla kvůli rekonstrukci, se podle Hollana jako manažeři osvědčili.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď