Britský státní tajemník pro brexit David Frost rezignoval

foto Britský státní tajemník pro brexit David Frost (na snímku z 19. listopadu 2021).

Londýn - Britský státní tajemník pro brexit David Frost dnes oznámil, že s okamžitou platností rezignoval na svou funkci. Potvrdil tak dřívější zprávy britských médií, podle nichž byl důvodem odstoupení Frostův nesouhlas se současnou vládní politikou. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle listu Mail on Sunday podal Frost rezignaci původně už před týdnem, ale premiér Boris Johnson ho požádal, aby v úřadu zůstal do ledna.

"Je zklamáním, že se tento plán dnes večer dostal na veřejnost. Myslím si, že za těchto okolností je správné oznámit, že s okamžitou platností odstupuji," uvedl Frost v dopise Johnsonovi, který zveřejnila premiérova kancelář.

Agentura Reuters k tomu napsala, že Frostův odchod bude další komplikací pro Johnsona, jehož Konzervativní strana tento týden prohrála v doplňovacích volbách do Dolní sněmovny. Premiér čelí kritice také kvůli večírkům ve svém sídle v době pandemické uzávěry.

Mail on Sunday uvedl, že důvodem Frostova rozhodnutí je jeho rostoucí "zklamání" z toho, kam směřuje politika konzervativců. Frostova nespokojenost souvisí podle listu mimo jiné s opatřeními proti covidu-19 včetně zavádění covidových pasů, ale i se zvyšováním daní a ekologickou politikou Johnsonovy vlády.

Johnson v pátek řekl, že na sebe bere osobní odpovědnost za volební prohru v obvodu North Shropshire, kde konzervativní kandidáti vítězili téměř 200 let. Křeslo po odstoupivším konzervativci získala liberální demokratka Helen Morganová.

Frost patří ke stoupencům brexitu, býval hlavním britským vyjednavačem při jednáních o odchodu Británie z EU. Jak napsal Reuters, vedl nyní pokusy Londýna vyjednat nové podmínky vztahů s unií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď