Britský soud zamítl vládní plán na rozšíření letiště Heathrow

foto Letadlo přistává na londýnském letišti Heathrow.

Londýn - Britský odvolací soud kvůli dopadům na životní prostředí dnes zamítl kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Informují o tom tiskové agentury. Soud vyhověl námitkám místních úřadů a ekologických aktivistů, kteří protestovali proti výstavbě třetí ranveje a stěžovali si, že vláda náležitě nezhodnotila dopady, které bude mít dráha na kvalitu ovzduší a hlučnost v hlavním městě.

Kontroverzní projekt za odhadovaných 18 miliard liber (535 miliard Kč) v blízkosti hustě zalidněné západní části metropole schválil britský parlament v roce 2018. Tehdejší premiérka Theresa Mayová uváděla, že v době, kdy země odchází z Evropské unie, posílí rozšíření letiště mezinárodní obchod a přispěje k ekonomickému růstu.

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona řekl, že vláda se proti dnešnímu rozhodnutí soudu odvolávat nebude. Dodal, že kabinet se k výroku soudu brzy vyjádří písemně.

Soudci dnes uvedli, že třetí dráha by na Heathrow v budoucnu vzniknout mohla, ale jen za předpokladu, že projekt nenaruší závazky Británie v ochraně klimatu. V aktuálním plánu je kabinet podle dnešního výroku soudu nerespektoval.

"Vyhráli jsme!" neskrýval nadšení londýnský starosta Sadiq Khan, dlouhodobý oponent stavby. "To je tedy něco!" tweetoval státní tajemník na ministerstvu životního prostředí a taktéž dlouhodobý odpůrce záměru Zac Goldsmith.

Připravenost odvolat se dnes ale oznámilo samo letiště Heathrow. "Věříme v úspěch," vyjádřilo se.  

O rozšíření hlavního londýnského letiště se v Británii vedly spory dlouhá léta. Podle ministerstva dopravy měla dráha zajistit, že bude možné uskutečnit dalších 260.000 letů ročně a během 60 let přinést britské ekonomice až 74 miliard liber (2,2 bilionu Kč).

Dnes zamítnutý plán na rozšíření Heathrow se v roce 2015 prosadil proti alternativě vybudovat zcela nové letiště blízko ústí Temže a proti úsilí menšího londýnského letiště Gatwick, které zamýšlenou novou dráhu chtělo pro sebe.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď