Britský soud zakázal Skotsku referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády

foto Příznivci nezávislosti Skotska s vlajkami před budovou britského nejvyššího soudu v Londýně, který nedovolil uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně, 23. listopadu 2022.

Londýn - Skotsko nemůže uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně, rozhodl dnes britský nejvyšší soud. Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat. Podle britského premiéra Rishiho Sunaka obyvatelé Skotska chtějí, aby vláda řešila jejich problémy.

Fotogalerie

V roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z více než 300 let staré unie s Anglií. Podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nutné uspořádat nové referendum. Skotové se v hlasování o brexitu z většiny vyslovili proti vystoupení z EU. V současném skotském parlamentu převládají stoupenci nezávislosti.

"Skotský parlament nemá pravomoc přijmout zákon o referendu o nezávislosti Skotska," uvedl podle agentury DPA předseda britského nejvyššího soudu Robert Reed. Plebiscit by podle něj byl záležitostí, která se týká celého Spojeného království, a tudíž přesahuje pravomoci skotského parlamentu. Dnešní rozhodnutí bylo podle Reeda přijato jednomyslně.

Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Musí ale podle ní být zákonné a mezinárodně uznané. Britská vláda souhlas s novým referendem odmítá dát a tvrdí, že Skotové už v roce 2014 měli příležitost vyjádřit se k samostatnosti a odmítli ji. Hlasování o nezávislosti by se podle Londýna mělo uskutečnit jednou za generaci.

Sturgeonová v reakci na dnešní verdikt uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, míní ho však respektovat. "Musíme a najdeme jiný demokratický, zákonný a ústavní způsob, jakým může skotský lid vyjádřit svou vůli," řekla později novinářům. "Nyní jde o to, zda vůbec máme základní demokratické právo zvolit si svou budoucnost," uvedla s tím, že bude usilovat, aby do příštích všeobecných voleb plánovaných v Británii na rok 2024 získala nezávislost ve Skotsku většinovou podporu.

Také britský premiér Rishi Sunak prohlásil, že "jasný a konečný" verdikt respektuje. "Myslím, že obyvatelé Skotska chtějí, abychom pracovali na řešení hlavních problémů, kterým společně čelíme, ať už je to ekonomika, podpora (zdravotnického systému) NHS nebo samozřejmě podpora Ukrajiny. Nyní je čas, aby politici spolupracovali," řekl poslancům v britském parlamentu.

Příznivci nezávislosti plánují na dnešní odpoledne demonstraci před skotským parlamentem v Edinburghu a na dalších místech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď